Nuncjusze apostolscy spoza Włoch stanowią większość
2008-10-27 00:00:00
Od kilku miesięcy większość nuncjuszy apostolskich to nie Włosi. Zwraca na to uwagę miesięcznik katolicki „Trenta giorni”, wydawany pod kierunkiem siedmiokrotnego premiera Włoch Giulio Andreottiego. W artykule zatytułowanym „Włosi w mniejszości” czytamy, że na 104 przedstawicieli dyplomacji papieskiej, 53 pochodzi z innych krajów niż Włoch.
Jeszcze na początku tego roku Włosi byli w większości (50 na 96), nie mówiąc o dalszej przeszłości (w 1961 było ich 48 na 58, czyli 83 proc.; w 1978 – 55 na 75). Po Włochach najwięcej nuncjuszy mają Hiszpanie (siedmiu), Hindusi i Amerykanie (po sześciu), Francuzi i Polacy (po pięciu), Filipińczycy (czterej) i Szwajcarzy (trzej).
Artykuł zwraca uwagę, że do 1998 w dyplomacji papieskiej nie było przedstawicieli Afryki. Teraz, obok trzech nuncjuszy (z Konga-Kinszasa, Nigerii i Ugandy) także szef protokołu Sekretariatu Stanu pochodzi z tego kontynentu: jest nim nigeryjski prałat Fortunatus Nwachukwu. Jedynym krajem Czarnego Lądu, w którym nuncjusz apostolski jest automatycznie dziekanem korpusu dyplomatycznego, jest Wybrzeże Kości Słoniowej.
Polakami w watykańskiej dyplomacji na stanowisku nuncjuszy są arcybiskupi: Janusz Bolonek (ur. 6 grudnia 1938) – 24 maja 2008 mianowany nuncjuszem w Bułgarii, Juliusz Janusz (ur. 17 marca 1944) – na Węgrzech (od 9 kwietnia 2003), Józef Kowalczyk (28 sierpnia 1938) – w Polsce (od 26 sierpnia 1989), Henryk Józef Nowacki (11 sierpnia 1946; w Niemczech) – w Nikaragui (od 28 listopada 2007) i Józef Wesołowski (15 lipca 1948) – nuncjusz w Dominikanie i delegat apostolski w Portoryko (od 24 stycznia 2008). Warto jeszcze dodać, że abp Kowalczyk jest obecnie dyplomatą papieskim najdłużej sprawującym swą funkcję w jednym kraju.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.