Nuncjusze apostolscy spoza Włoch stanowią większość
2008-10-27 00:00:00
Od kilku miesięcy większość nuncjuszy apostolskich to nie Włosi. Zwraca na to uwagę miesięcznik katolicki „Trenta giorni”, wydawany pod kierunkiem siedmiokrotnego premiera Włoch Giulio Andreottiego. W artykule zatytułowanym „Włosi w mniejszości” czytamy, że na 104 przedstawicieli dyplomacji papieskiej, 53 pochodzi z innych krajów niż Włoch.
Jeszcze na początku tego roku Włosi byli w większości (50 na 96), nie mówiąc o dalszej przeszłości (w 1961 było ich 48 na 58, czyli 83 proc.; w 1978 – 55 na 75). Po Włochach najwięcej nuncjuszy mają Hiszpanie (siedmiu), Hindusi i Amerykanie (po sześciu), Francuzi i Polacy (po pięciu), Filipińczycy (czterej) i Szwajcarzy (trzej).
Artykuł zwraca uwagę, że do 1998 w dyplomacji papieskiej nie było przedstawicieli Afryki. Teraz, obok trzech nuncjuszy (z Konga-Kinszasa, Nigerii i Ugandy) także szef protokołu Sekretariatu Stanu pochodzi z tego kontynentu: jest nim nigeryjski prałat Fortunatus Nwachukwu. Jedynym krajem Czarnego Lądu, w którym nuncjusz apostolski jest automatycznie dziekanem korpusu dyplomatycznego, jest Wybrzeże Kości Słoniowej.
Polakami w watykańskiej dyplomacji na stanowisku nuncjuszy są arcybiskupi: Janusz Bolonek (ur. 6 grudnia 1938) – 24 maja 2008 mianowany nuncjuszem w Bułgarii, Juliusz Janusz (ur. 17 marca 1944) – na Węgrzech (od 9 kwietnia 2003), Józef Kowalczyk (28 sierpnia 1938) – w Polsce (od 26 sierpnia 1989), Henryk Józef Nowacki (11 sierpnia 1946; w Niemczech) – w Nikaragui (od 28 listopada 2007) i Józef Wesołowski (15 lipca 1948) – nuncjusz w Dominikanie i delegat apostolski w Portoryko (od 24 stycznia 2008). Warto jeszcze dodać, że abp Kowalczyk jest obecnie dyplomatą papieskim najdłużej sprawującym swą funkcję w jednym kraju.
Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.