O. T. Rydzyk: próba zamykania ust i ograniczania wolności słowa

2011-05-10 00:00:00


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że wypowiedzi na antenie Radia Maryja Jana Kobylańskiego i jeden z felietonów Stanisława Michalkiewicza były "dyskryminujące ze względu na narodowość" i wezwała Radio do zaniechania takich działań – informuje „Nasz Dziennik”. Dyrektor Radia o. Tadeusz Rydzyk CSsR, stwierdził, iż decyzja KRRiT to próba zamykania ust i ograniczania wolności słowa, która wpisuje się w coraz bardziej wyraźną chęć usunięcia Radia Maryja z życia publicznego.

W piśmie datowanym na 29 kwietnia 2011 r. KRRiT uznała, że poglądy Jana Kobylańskiego opublikowane na antenie Radia Maryja 13 marca br. "miały charakter nie tylko nierównego traktowania, ale były także dyskryminujące ze względu na narodowość". Rada wezwała także nadawcę Radia Maryja do "zaniechania działań polegających na emitowaniu audycji, które mogą zawierać treści dyskryminujące ze względu na narodowość". Opinię w sprawie rozgłośni na potrzeby Rady wydali dr Adam Bodnar i mgr Krzysztof Śmiszek z Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Sprawa dotyczy audycji z 13 marca 2011 r., podczas której o. Benedykt Cisoń wyemitował nagranie rozmowy o. Jacka Cydzika z Janem Kobylańskim, prezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej (USOPAŁ). Kobylański powiedział wówczas: „My nie jesteśmy przeciw nikomu. Ale my chcemy, żeby była u nas w Polsce demokracja. Niech będzie tylu przedstawicieli Polaków katolików, ile nas jest w Polsce, a nie taka parodia, że dzisiaj w rządzie czy w parlamencie Polaków prawdziwych nie ma nawet 30 procent. My od paru lat bez przerwy publikujemy i mówimy: muszą w Polsce rządzić Polacy, muszą rządzić w swojej Ojczyźnie, w swoim kraju. Jak długo będą rządy, które nie są polskie, to będzie gorzej i gorzej. My zawsze możemy tylko mówić, zbudźcie się i starajcie się iść w sposób demokratyczny do wyborów. Przygotujcie listy. Żadnych list partyjnych. Listy na Polaków, na Polaków, o których wy wiecie i znacie ich pochodzenie".

Decyzja KRRiT była odpowiedzią na skargę Rafała Maszkowskiego, który uznał, iż redakcja "posługuje się w propagandzie politycznej treściami dyskryminującymi ze względu na narodowość", i wskazał m.in. na łamanie zapisów art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Skarżący wniósł także, by KRRiT wydała decyzję nakazującą "zaniechanie przez nadawcę społecznego Radio Maryja działań polegających na łamaniu warunków koncesji poprzez nadawanie przekazów zawierających treści dyskryminujące ze względu na narodowość". W swoim piśmie Maszkowski zastrzegł, że w przypadku braku działań KRRiT "zostanie skierowana skarga na bezczynność organu".

Skarżący jako obraźliwy wskazał także wyemitowany trzy dni później felieton red. Stanisława Michalkiewicza, który po powrocie z XVI zjazdu USOPAŁ mówił: "za sprawą «Gazety Wyborczej», która jak w wielu innych sprawach, również i w tej kieruje się pobudkami wypływającymi z solidarności rasowej, USOPAŁ, a w szczególności jego walne zebrania, mają w pewnych środowiskach reputację czegoś w rodzaju sabatu czarownic".

W ocenie Stanisława Michalkiewicza, w wypowiedzi Jana Kobylańskiego trudno doszukać się treści dyskryminujących. – Przyznam, że stanowisko KRRiT bardzo mnie zdumiało. Najwyraźniej pan przewodniczący i powołani "eksperci" pomylili dyskryminację ze spostrzegawczością. Nie przypuszczałem też, że tak poważna instytucja państwowa może takie głupstwa pisać na trzeźwo – zaznaczył Michalkiewicz. Jak zauważył, spostrzeżenie Kobylańskiego o nadmiernej reprezentacji we władzach krajowych osób pochodzenia innego niż polskie o korzeniach katolickich nikogo nie obraża. – Cała ta sprawa zaskoczyła mnie także z tego powodu, że znam pana Jana Dworaka jeszcze z lat 70., kiedy razem w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela walczyliśmy z tłumieniem wolności słowa przez komunistów. Rozumiem, że pan Dworak dzisiaj zmienił front i z uwagi na wspomnienie tamtych czasów jest mi z tego powodu przykro – dodał.

Źródło: „Nasz Dziennik”

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.