„Patrz, tam gdzie Sarmacja jest żyzna, tam to była twoja ojczyzna/gdzie przodkowie twoi śmiali z Rzymianami się ścierali…” – śpiewa od lat Jacek Kowalski. O dziedzictwie I Rzeczpospolitej, jej potędze, chwale, tradycji, niewykorzystanych szansach i czarnej legendzie traktuje główny temat najnowszego numeru „Polonia Christiana”. Obok dobrze znanego, również z łamów krakowskiego dwumiesięcznika, wspomnianego piewcy Sarmacji, piszą o niej zajmująco między innymi prof. Ryszard Legutko, Grzegorz Braun i prof. Grzegorz Kucharczyk.
Czy Unia Europejska rozpadnie się szybciej niż zakładali najwięksi optymiści? I co powstanie na jej gruzach? – zastanawia się na łamach pisma Piotr Doerre, pisząc na kanwie gwałtownych zmian politycznych i społecznych, zachodzących nie tylko na obszarze Starego Kontynentu, ale i chociażby w jego najbliższym sąsiedztwie. „Europejczycy dostrzegli wreszcie, że egzotyczni goście, których przed laty do siebie zaprosili, by nieco pomogli przy pracy, rozsiedli się tak wygodnie w ich domu, że wkrótce będą chcieli wyrzucić zeń gospodarzy. To, co od lat wiedział średniorozgarnięty robotnik z Lyonu, Hanoweru lub Manchesteru, dotarło wreszcie do subtelnych umysłów przywódców Niemiec, Francji i Anglii”– czytamy w artykule zatytułowanym: „Zmierzch Europy”.
W innych tekstach Natalia Dueholm przybliża nieznane szerzej, wstydliwe kulisy powstawania i ekspansji gigantycznego dzisiaj przemysłu aborcyjnego, zaś Łukasz Adamski wskazuje dla odmiany na pozytywne fakty z frontu cywilizacyjnej batalii – zdecydowane opowiedzenie się za życiem przez znane postaci tzw. szołbiznesu.
W dziale Korzenie polskości przypomnimy sobie wspaniały pałac w podkarpackim Łańcucie, a także postać księdza Józefa Baki, odsądzanego przez literackich postępowców od czci i oświeceniowej wiary.
O tym czy mieszkańcy Fidżi przyjęli godnie fatimskie orędzie Maryi oraz jak jeden z redaktorów krakowskiego pisma został… papieskim kuzynem dowiemy się z reportażu Valdisa Grinsteinsa „Z Matką Bożą na końcu świata”
. Julio Loredo zaprasza zaś na wyprawę malowniczym dorzeczem Gwadalkiwiru.
Pismo dostępne jest m.in. w salonach prasowych,
prenumeracie oraz sklepie internetowym
ksiegarnia.piotrskarga.pl.
Polonia Christiana.pl