Obama desygnował kontrowersyjną sędzinę do Sądu Najwyższego
2009-05-27 00:00:00
Wczoraj prezydent Barack Obama desygnował na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Sonię Sotomayor. Ma ona zająć miejsce odchodzącego na emeryturę sędziego Davida Sautera.
Sotomayor wychowała się w biednej dzielnicy nowojorskiej Bronx. Gdy miała 9 lat zmarł jej ojciec. Ukończyła uniwersytety Princeton i Yale. Przeszła niemal przez wszystkie stopnie kariery sędziowskiej. W 1992 r. ówczesny prezydent Jerzy Bush mianował ją na stanowisko sędziego sądu federalnego. Wkrótce jednak, dzięki nominacji Billa Clintona, awansowała do sądu apelacyjnego.
Chociaż nowa sędzina nie rozstrzygała w sprawach o aborcję, czy prawa homoseksualistów wielu konserwatystów krytykuje ją za rasistowskie poglądy i aktywizm sędziowski, którego skutkiem mogą być kontrowersyjne decyzje.
Przywołują oni m.in. wykład Sotomayor wygłoszony w 2001 r. na uniwersytecie Berkley w Kalifornii, gdzie powiedziała, że nie zgadza się ze stanowiskiem sędziny Sandry Day O’Connor, iż „mądry starszy mężczyzna i mądra starsza kobieta dojdą do tej samej konkluzji w spornych sprawach”. Stwierdziła, że: „mądra latynoska z bogatym bagażem doświadczeń może dojść do lepszej konkluzji, aniżeli biały mężczyzna, który nie ma takiego doświadczenia życiowego”.
Zdaniem Judie Brown, szefowej amerykańskiej Ligi na rzecz Życia, to wypowiedź rasistowska i seksistowska.
Konserwatyści obawiają się także, że Sotomayor wykaże się aktywizmem sędziowskim, zbyt daleko posuwając się w swoich rozstrzygnięciach. W sieci krąży krótki film, nakręcony podczas wykładu Sotomayor na Duke University, gdzie stwierdziła m.in., że „sądy apelacyjne są miejscem, gdzie uprawia się politykę”.
Również kontrowersje budzą jej kwalifikacje. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że zbyt rzadko uzasadniała ona swoje decyzje, opierając się na tekście konstytucji. Stąd wiele spraw, w których orzekała znalazło swój finał właśnie w Sądzie Najwyższym, uchylającym często decyzję federalnego sądu apelacyjnego.
Przeciwnicy nominacji Sotomayor przypominają, że Obama obiecał mianować na stanowisko Sądu Najwyższego osobę, która przestrzega prawa, ale obawiają się, że nominował osobę, która będzie chciała zmieniać to prawo, tworząc precedensy.
Przedstawiciele środowisk prawniczych zarzucają jej, że nie potrafi właściwie uzasadniać swoich decyzji. Nie umie się oprzeć na stosownych przepisach itp.
Szef organizacji pro life American United for Life Dr Charmaine Yoest bardzo obawia się aktywizmu nowej sędziny: – Ona jest przekonana, że rolą sądu jest uprawianie polityki. Yoest obawia się, że nowa sędzina narzuci własne przekonania, w tym stanowisko w kwestii aborcji pozostałym obywatelom.
Ostatecznie nominację muszą jeszcze zatwierdzić senatorowie. Mają na to aż 4 miesiące.
Źródło: FoxNews, LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.