Obama desygnował kontrowersyjną sędzinę do Sądu Najwyższego

2009-05-27 00:00:00

Wczoraj prezydent Barack Obama desygnował na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Sonię Sotomayor. Ma ona zająć miejsce odchodzącego na emeryturę sędziego Davida Sautera.

Sotomayor wychowała się w biednej dzielnicy nowojorskiej Bronx. Gdy miała 9 lat zmarł jej ojciec. Ukończyła uniwersytety Princeton i Yale. Przeszła niemal przez wszystkie stopnie kariery sędziowskiej. W 1992 r. ówczesny prezydent Jerzy Bush mianował ją na stanowisko sędziego sądu federalnego. Wkrótce jednak, dzięki nominacji Billa Clintona, awansowała do sądu apelacyjnego.

Chociaż nowa sędzina nie rozstrzygała w sprawach o aborcję, czy prawa homoseksualistów wielu konserwatystów krytykuje ją za rasistowskie poglądy i aktywizm sędziowski, którego skutkiem mogą być kontrowersyjne decyzje.

Przywołują oni m.in. wykład Sotomayor wygłoszony w 2001 r. na uniwersytecie Berkley w Kalifornii, gdzie powiedziała, że nie zgadza się ze stanowiskiem sędziny Sandry Day O’Connor, iż „mądry starszy mężczyzna i mądra starsza kobieta dojdą do tej samej konkluzji w spornych sprawach”. Stwierdziła, że: „mądra latynoska z bogatym bagażem doświadczeń może dojść do lepszej konkluzji, aniżeli biały mężczyzna, który nie ma takiego doświadczenia życiowego”.

Zdaniem Judie Brown, szefowej amerykańskiej Ligi na rzecz Życia, to wypowiedź rasistowska i seksistowska.

Konserwatyści obawiają się także, że Sotomayor wykaże się aktywizmem sędziowskim, zbyt daleko posuwając się w swoich rozstrzygnięciach. W sieci krąży krótki film, nakręcony podczas wykładu Sotomayor na Duke University, gdzie stwierdziła m.in., że „sądy apelacyjne są miejscem, gdzie uprawia się politykę”.

Również kontrowersje budzą jej kwalifikacje. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że zbyt rzadko uzasadniała ona swoje decyzje, opierając się na tekście konstytucji. Stąd wiele spraw, w których orzekała znalazło swój finał właśnie w Sądzie Najwyższym, uchylającym często decyzję federalnego sądu apelacyjnego.

Przeciwnicy nominacji Sotomayor przypominają, że Obama obiecał mianować na stanowisko Sądu Najwyższego osobę, która przestrzega prawa, ale obawiają się, że nominował osobę, która będzie chciała zmieniać to prawo, tworząc precedensy.

Przedstawiciele środowisk prawniczych zarzucają jej, że nie potrafi właściwie uzasadniać swoich decyzji. Nie umie się oprzeć na stosownych przepisach itp.

Szef organizacji pro life American United for Life Dr Charmaine Yoest bardzo obawia się aktywizmu nowej sędziny: – Ona jest przekonana, że rolą sądu jest uprawianie polityki. Yoest obawia się, że nowa sędzina narzuci własne przekonania, w tym stanowisko w kwestii aborcji pozostałym obywatelom.

Ostatecznie nominację muszą jeszcze zatwierdzić senatorowie. Mają na to aż 4 miesiące.

Źródło: FoxNews, LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.