Obama ugina się pod presją, ale biskupi pozostają sceptyczni

2012-02-13 00:00:00
Obama ugina się pod presją, ale biskupi pozostają sceptyczni

Tylko całkowite unieważnienie przepisów w sprawie przymusowych ubezpieczeń, refundujących antykoncepcję, jest gwarancją przestrzegania swobód religijnych. Takie stanowisko wyrazili biskupi amerykańscy, mimo że prezydent Barack Obama, w wyniku gwałtownej krytyki ze strony katolików i innych chrześcijan, zapowiedział zmianę zaproponowanych przez siebie zasad wykupywania wspomnianych świadczeń przez instytucje religijne.
 
Nakaz opłacania przez katolickie szpitale, szkoły i uczelnie w ramach obowiązkowych pakietów ubezpieczeń darmowej antykoncepcji, środków poronnych i sterylizacji, ma teraz zostać przerzucony na firmy ubezpieczeniowe. W słowa te nie wierzy już Kościół, którego wyznawców w ubiegłym roku zapewniano, iż forsowana przez Biały Dom reforma zdrowotna nie ograniczy praw wierzących. Wbrew zapewnieniom, administracja zaczęła wdrażać plan, który narusza swobody religijne i łamie sumienia wyznawców Jezusa.
 
W oficjalnym oświadczaniu z 10 lutego episkopat Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że zaproponowane przez prezydenta zmiany nt. wdrażania w życie reformy powszechnych ubezpieczeń są wciąż niejasne w szczegółach i zbyt ograniczone. Zdaniem biskupów z pobieżnej analizy wynika, iż nadal ubezpieczenie zawierać będzie kwestionowane z moralnego punktu widzenia „usługi” i specyfiki, a pracodawcy religijni, którzy sami się ubezpieczają, oraz religijne firmy ubezpieczeniowe nie będą zwolnieni z obowiązku opłacania antykoncepcji, środków poronnych i sterylizacji.
 
Hierarchowie zapowiedzieli, że nadal energicznie będą walczyć o cofnięcie wdrażanych przepisów i poszanowanie zasad wolności sumienia.


Źródło: KAI
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!