Obowiązek katolika

2011-06-30 00:00:00
Obowiązek katolika

Bogumił Łoziński: Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu wprowadzającego w Polsce całkowity zakaz aborcji. Jaka jest opinia Księdza Arcybiskupa na temat tej inicjatywy?


Abp Józef Michalik: – Kościół zawsze opowiada się za życiem, więc nie ma najmniejszych wątpliwości, że popiera rozwiązania, które to życie starają się w jak największym stopniu chronić, a takie znajdują się w tym projekcie. Z moralnego punktu widzenia proponowane w nim prawo byłoby bez wątpienia lepsze niż dotychczasowe. Nie można przecież, jak to jest obecnie, pozbawiać życia dzieci chorych i niepełnosprawnych, albo z tego powodu, że ktoś wobec ich rodziców lub sami ich rodzice popełnili przestępstwo. Zgodnie z zasadą o podwójnym skutku, w sytuacji zagrożenia życia matki lub dziecka, Kościół dopuszcza możliwość ratowania przynajmniej jednej z zagrożonych osób, nawet jeśli wiązałoby się to z niemożliwością uratowania drugiej. Właśnie za ratowanie życia nienarodzonego dziecka, kosztem swojego, została ogłoszona świętą Joanna Beretta Mola.

Czy posłowie deklarujący się jako katolicy mają obowiązek poprzeć ten projekt?


– Katolicy, którzy są naprawdę wierzący, wiedzą, że wiary nie wolno odłączać od słów, czynów i życia, dlatego mają obowiązek iść za dobrze uformowanym sumieniem, czyli popierać prawa etycznie poprawne, a przeciwstawiać się ustawom niemoralnym, złym i szkodliwym. Ci, którzy odmawiają poparcia dobrym zmianom, poważnie obciążają swoje sumienie i pokazują, że nie uznają prawa Bożego i naturalnego jako obowiązującego, albo że stawiają swoją interpretację ponad głos Kościoła; być może próbują negocjować sprawami etycznymi do celów politycznych (co może być na granicy manipulacji), w najlepszym przypadku są ludźmi żyjącymi w błędzie.

Posłowie, którzy nie chcą poprzeć zmian, argumentują, że obecnie obowiązujące prawo jest dobrym kompromisem.


– Jak można mówić o dobrym kompromisie, jeśli w trzech przypadkach zezwala on na zabijanie nienarodzonych. To było ustępstwo, wynik negocjacji na drodze do wypracowania jak najlepszych rozwiązań, natomiast w żaden sposób nie wiąże ono sumienia i nie zwalnia z odpowiedzialności moralnej za życie nienarodzonych dzieci bez żadnych wyjątków. Trzeba jasno powiedzieć, że obowiązujące w Polsce prawo dotyczące ochrony życia jest niedoskonałe, chore i że teraz Sejm będzie miał okazję je uzdrowić.

[...]

Pełny tekst: "Gość Niedzielny"
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.