Obrońcy życia krytykują zamknięcie ambasady Irlandii przy Stolicy Apostolskiej

2011-11-09 00:00:00
Obrońcy życia krytykują zamknięcie ambasady Irlandii przy Stolicy Apostolskiej


Zamknięcie ambasady Republiki Irlandzkiej przy Stolicy Apostolskiej to, zdaniem obrońców życia, „dyplomatyczny afront” i próba odsunięcia Irlandii od jej tradycyjnych katolickich korzeni, wyrażonych m. in. w stojących na straży życia prawach tego kraju.

Choć za oficjalny powód decyzji irlandzki MSZ podał względy finansowe, przedstawiciele ruchów pro-life nie wierzą w tę wykładnię i przypominają, że oszczędność rzędu 700 tys. euro, jakie rząd irlandzki wydawał rocznie na watykańską placówkę dyplomatyczną, to niewiele w porównaniu do 30 mln euro, jakie wysyła na Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA), wspomagając tym samym przymusową aborcję, sterylizację i programy kontroli urodzeń w Chinach.

Ks. prałat Ignacio Barreiro Carámbula z rzymskiej filii międzynarodowej organizacji obrony życia, Human Life International powiedział portalowi LifeSiteNews, że większość obiektywnych obserwatorów nie wierzy w finansowe motywy zamknięcia irlandzkiej ambasady w Watykanie.

Również Niamh Uí Bhriain z Life Institute uważa, że wbrew oficjalnym tłumaczeniom, Irlandczycy postrzegają tę decyzję jako „nadzwyczajny nietakt” okazany Stolicy Apostolskiej przez i tak już niepopularny rząd. Zdaniem działaczki pro-life, z kroku tego może być zadowolona jedynie uczestnicząca w koalicji rządowej Partia Pracy. Ugrupowanie to forsuje w swoim programie agresywną formę sekularyzacji kraju i w swych hasłach jest jawnie antykatolicka.

Obrońca życia i bioetyk z Wielkiej Brytanii, Anthony Ozimic zauważa, że irlandzki rząd zaczął bawić się w gry, których stawka jest „przerażająco wysoka”. „Stolica Apostolska jest czołowym obrońcą podstawowych praw ludzkich, szczególnie prawa do życia, praw rodzinnych i dzieci” – dodał, wyjaśniając, iż zamknięcie placówki oznacza, że rząd podważa te prawa.

John Smeaton, dyrektor Fundacji Ochrony Dzieci Nienarodzonych w Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę, że Irlandia naśladuje inne zachodnie kraje, które realizują wymierzony w życie i rodzinę program, propagowany przez garstkę liberalnych elit. Narzucona w ten sposób filozofia stoi, zdaniem Smeatona, w sprzeczności z wolą Irlandczyków. Jak zauważa, na przeszkodzie w realizacji tych planów stoi obecnie jedynie Watykan – „jedyna siła, która jest w stanie przeciwstawić się proaborcyjnym i popierającym kontrolę urodzin planom promowanym przez USA, europejskie instytucje, Brytanię i niewolniczo ich naśladującą Irlandię”.

Oprócz watykańskiej rząd w Dublinie zamknął też ambasady w Iranie i Timorze Wschodnim.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.