130 tys. istnień ludzkich uratowano we Włoszech dzięki działalności Ośrodków Pomocy Życiu. Ta związana z Kościołem inicjatywa wolontariacka zrodziła się w 1975 r. wśród młodych pracowników służby zdrowia, jako przeciwwaga dla lansowanej w tamtym czasie aborcji. Tym samym stała się konkretnym wsparciem powstałego wówczas Ruchu dla Życia – informuje Radio Watykańskie.
Obecnie działa w tym kraju ponad 300 tego rodzaju instytucji, które wychodzą naprzeciw problemowi tzw. trudnych bądź niechcianych ciąż. Ośrodki Pomocy Życiu wspierają młode matki, towarzyszą im w okresie ciąży oraz pomagają w opiece nad noworodkami.
Podczas krajowej konferencji, która kilka dni temu odbyła się we Florencji, przypomniano doniosłość dla obrony życia niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zabraniającego w krajach Unii patentowania komórek macierzystych, których pozyskanie wiąże się z niszczeniem embrionu.
W konferencji wziął udział abp Giuseppe Betori, który – jak informuje Radio Watykańskie – właśnie w tym czasie doświadczył zamachu na swoje życie. Śledztwo w sprawie piątkowego zajścia, w którym ranny został sekretarz metropolity Florencji, wciąż trwa, jednak z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawcą nie był kloszard, lecz dobrze zorientowany w sytuacji zamachowiec. Nie jest jasne, dlaczego po trafieniu ks. Paolo Borgiego nie strzelił on do właściwej ofiary, ale uciekł z dziedzińca pałacu arcybiskupiego przez zamykającą się właśnie bramę automatyczną. We włoskich mediach pojawiły się spekulacje na temat możliwości związku zamachu właśnie z obecnością arcybiskupa na konferencji o ochronie życia – zauważa rozgłośnia watykańska.
Źródło: Radio Watykańskie
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy