Obrońcy życia we Włoszech uratowali 130 tys. istnień ludzkich

2011-11-08 00:00:00
Obrońcy życia we Włoszech uratowali 130 tys. istnień ludzkich


130 tys. istnień ludzkich uratowano we Włoszech dzięki działalności Ośrodków Pomocy Życiu. Ta związana z Kościołem inicjatywa wolontariacka zrodziła się w 1975 r. wśród młodych pracowników służby zdrowia, jako przeciwwaga dla lansowanej w tamtym czasie aborcji. Tym samym stała się konkretnym wsparciem powstałego wówczas Ruchu dla Życia – informuje Radio Watykańskie.


Obecnie działa w tym kraju ponad 300 tego rodzaju instytucji, które wychodzą naprzeciw problemowi tzw. trudnych bądź niechcianych ciąż. Ośrodki Pomocy Życiu wspierają młode matki, towarzyszą im w okresie ciąży oraz pomagają w opiece nad noworodkami.

Podczas krajowej konferencji, która kilka dni temu odbyła się we Florencji, przypomniano doniosłość dla obrony życia niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zabraniającego w krajach Unii patentowania komórek macierzystych, których pozyskanie wiąże się z niszczeniem embrionu.

W konferencji wziął udział abp Giuseppe Betori, który – jak informuje Radio Watykańskie – właśnie w tym czasie doświadczył zamachu na swoje życie. Śledztwo w sprawie piątkowego zajścia, w którym ranny został sekretarz metropolity Florencji, wciąż trwa, jednak z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawcą nie był kloszard, lecz dobrze zorientowany w sytuacji zamachowiec. Nie jest jasne, dlaczego po trafieniu ks. Paolo Borgiego nie strzelił on do właściwej ofiary, ale uciekł z dziedzińca pałacu arcybiskupiego przez zamykającą się właśnie bramę automatyczną. We włoskich mediach pojawiły się spekulacje na temat możliwości związku zamachu właśnie z obecnością arcybiskupa na konferencji o ochronie życia – zauważa rozgłośnia watykańska.

Źródło: Radio Watykańskie

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.