Wolność religijna chrześcijan w Unii Europejskiej jest poważnie zagrożona z powodu przepisów anty-dyskryminacyjnych i równościowych. Tak uważają przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Szef OBWE, Janez Lenarcic na konferencji prasowej zorganizowanej na początku tego miesiąca w Wiedniu podkreślił, że OBWE jest świadoma narastających w krajach Unii Europejskiej problemów powodowanych przez ustawodawstwo równościowe i anty-dyskryminacyjne oraz przez naruszanie prawa rodziców do wyboru edukacji dla swoich dzieci, zgodnej z ich przekonaniami religijnymi.
Lenarcic podkreślił, że religia może odegrać pozytywną rolę w społeczeństwie, jak to miało miejsce w przeszłości w Europie, gdzie chrześcijaństwo odegrało znamienną rolę kulturalną i nie tylko.
Zdaniem przedstawicieli OBWE, pod znakiem zapytania stoi autonomia organizacji religijnych, a także wolność słowa i przekonań religijnych w Europie. Problemem jest m.in. obecność symboli religijnych w życiu publicznym.
OBWE zauważyła, że niedopuszczalne jest, aby Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strassburgu, na podstawie skargi jednej kobiety, nakazał włoskim władzom usunąć wszystkie krzyże z miejsc użytku publicznego. Również niedopuszczalne jest zakazywanie chrześcijanom, pod groźbą procesów sądowych, swobodnych wypowiedzi w kwestiach moralnych.
OBWE jest organizacją pozarządową, skupiającą 56 państw. Zajmuje się ona kontrolą zbrojeń, monitorowaniem przestrzegania praw człowieka, respektowaniem wolności prasy itp. Zaangażowana jest w prowadzenie negocjacji, mających doprowadzić do przerwania konfliktów zbrojnych na świecie.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS