Obywatele sobie, sądy sobie. Związki jednopłciowe zalegalizowane w Kalifornii

2012-02-08 00:00:00
Obywatele sobie, sądy sobie. Związki jednopłciowe zalegalizowane w Kalifornii

Sąd odwoławczy w Kalifornii potwierdził, iż wprowadzony w drodze referendum zakaz małżeństw osób tej samej płci jest nie do pogodzenia z konstytucją. Sprawą zajmie się teraz Sąd Najwyższy. 

Batalia o  legalizację związków homoseksualnych rozpoczęła się w Kalifornii w 2008 roku, kiedy to sąd uznał, że nie ma przeszkód prawnych dla zawierania związków małżeńskich pomiędzy osobami tej samej płci – przypomina „Rzeczpospolita”. Kilka miesięcy później odbyło się referendum – 52 proc. obywateli opowiedziało się przeciwko legalizacji związków pederastów i lesbijek, a więc prawo do legalizacji związku zostało anulowane. 
 
W 2010 roku jeden z sędziów, Vaughn Walker zakwestionował zgodność wyniku referendum z konstytucją. Wówczas wyszło na jaw, iż sam jest homoseksualistą. Przeciwnicy wyroku starali się podważyć orzeczenie w postępowaniu odwoławczym. Bezskutecznie. Sąd drugiej instancji uznał, że zakaz małżeństw homoseksualnych musi być umotywowany wyjaśnieniem, dlaczego jedna grupa obywateli miałaby być inaczej traktowana niż pozostali. Wyraził przy tym przekonanie, że „wynik referendum nie może być traktowany jako przekonujące wyjaśnienie”. Powrócono więc do przepisów wprowadzonych w 2008 roku.
 
W Kalifornii w ciągu kilku miesięcy w 2008 r., gdy było to możliwe, zawarto 18 tys. „małżeństw homoseksualnych”. Są nadal ważne, mimo późniejszego zakazu. 


Źródło: rp.pl 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!