Odmawiajmy Różaniec!
Jubileusz 100-lecia Objawień Fatimskich nasz Instytut postanowił uczcić akcją promowania modlitwy różańcowej. W tym celu zamówiliśmy piękne, niebieskie różańce, które trafiły do 315 tysięcy polskich rodzin. Wraz z nimi przesyłaliśmy bogato ilustrowaną książeczkę pt. Królowa Różańca Świętego, zawierającą rozważania różańcowe św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Matka Boża na ulicach polskich miast!
Stulecie Objawień Matki Bożej w Fatimie to doskonała okazja, by przypomnieć Polakom o przesłaniu Najświętszej Maryi Panny, przekazanym przed wiekiem trojgu pastuszkom. Temu ma służyć akcja bilbordowa zorganizowana przez Instytut Ks. Piotra Skargi. W stu miejscach na terenie całej Polski zawisły bilbordy z obliczem Matki Bożej Fatimskiej oraz niosącymi nadzieję słowami wypowiedzianymi przez Nią do portugalskich dzieci, a za ich pośrednictwem do nas: Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje!
Konferencja naukowa o bł. Grzegorzu Chomyszynie
Instytut Ks. Piotra Skargi był współorganizatorem międzynarodowej konferencji naukowej pt. Prorok Ukrainy. Błogosławiony Grzegorz Chomyszyn, greckokatolicki biskup stanisławowski: życie, działalność, tradycja, która odbyła się w dniach 24–25 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z okazji 150. rocznicy urodzin hierarchy. Konferencję objął patronatem honorowym JE Ks. Kardynał Marian Jaworski oraz Wojewoda Lubelski.
Ponowienie Ślubów Jasnogórskich
W piątek 5 maja delegacja Instytutu Ks. Piotra Skargi, z redaktorem naczelnym „Przymierza z Maryją” Bogusławem Bajorem na czele, złożyła w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze zwój z nazwiskami 2200 osób, które pozytywnie odpowiedziały na apel Instytutu i ponowiły Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego z 1966 roku. To już drugi taki dokument złożony przed obrazem Czarnej Madonny. Pierwszy, z nazwiskami 67 000 osób, trafił tam w sierpniu ubiegłego roku.
Krakowski Marsz dla Życia i Rodziny
W niedzielę 21 maja ulicami Krakowa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Zorganizowana przez Instytut Ks. Piotra Skargi manifestacja zgromadziła około tysiąca osób – przedstawicieli różnych stanów i pokoleń. Demonstrującym w obronie życia i praw rodziny przygrywała orkiestra Pipes&Drums. Imprezę zakończył piknik na terenie Parku Jordana, w czasie którego wystąpił dziecięcy zespół muzyczny.
56. numer „Polonia Christiana”
Ile w nas bolszewika? – to pytanie postawiła swoim publicystom i czytelnikom redakcja magazynu „Polonia Christiana”. W najnowszym, 56. numerze pisma autorzy artykułów zgrupowanych w dziale „Temat numeru” zastanawiają się nad reliktami komunizmu w przestrzeni naszych miast, instytucjach, a przede wszystkim w samych Polakach. W najnowszym numerze znalazły się także artykuły: o coraz mocniej zarysowującym się pęknięciu w strukturach Kościoła katolickiego, czarnej legendzie kolonializmu, negatywnych konsekwencjach rozwodów, antykatolickiej furii, jaka panowała po I wojnie światowej w Czechosłowacji…
Protestuj.pl
• Ponad 31 tys. internautów wysłało do ministra sprawiedliwości a zarazem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry petycje domagające się postawienia przed wymiarem sprawiedliwości twórców bluźnierczego spotu reklamowego Krytyki Politycznej: Co oni mi zrobili? Zostałem królem Polski? Wyśmiewający Pana Jezusa oraz naukę Kościoła katolickiego filmik obraża uczucia religijne katolików i znieważa publicznie przedmiot czci religijnej.
• Prawie 21 tys. osób wysłało pisma do rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z apelem o nieuleganie naciskom lewicowych aktywistów, domagających się odwołania organizowanych przez Instytut Ordo Iuris wykładów Rebeki Kiessling, prezes amerykańskiej organizacji pro-life „Save the 1”. Wcześniej lewacka nagonka skłoniła do cofnięcia zgody na odbycie takich spotkań władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Nagonce tej uległ także UJ. Ostatecznie przebywająca w Polsce w dniach 14–18 marca na zaproszenie Instytutu Ordo Iuris amerykańska aktywistka pro-life spotkała się ze studentami oraz zainteresowaną publicznością w Lublinie (KUL), Krakowie (UPJPII), Wrocławiu (Civitas Christiana), Toruniu (Centrum Dialogu im. Jana Pawła II) oraz Łomiankach (Centrum Kultury).
Z działalności Krucjaty Młodych:
Nowy „Krzyżowiec”
Nowy numer wydawanego przez Krucjatę Młodych pisma „Krzyżowiec” poświęcony jest przede wszystkim zagadnieniu piękna. Z rozpowszechnionym obecnie poglądem, że piękno to tylko kwestia gustu, rozprawia się przy pomocy argumentów filozoficznych i teologicznych Adam Zbierski. Arkadiusz Stelmach omawia poglądy na piękno brazylijskiego myśliciela katolickiego Plinia Corrêi de Oliveira. Oprócz tego w numerze czytelnicy znajdą wywiad z ks. dr. Tadeuszem Kasabułą na temat Świętej Inkwizycji, kalendarium działań Krucjaty Młodych oraz inne interesujące teksty.
Publiczne spotkania modlitewne
W ostatnim czasie Krucjata zorganizowała publiczne Różańce w następujących miastach: Olsztyn (9 III i 6 IV), Rzeszów (11 III), Gliwice (12 III, 21 IV), Kraków (13 III, 12 IV), Białystok (14 III, 11 IV, 9 V), Lublin (16 III), Gdańsk (17 III), Wrocław (23 III, 27 IV), Warszawa (8 IV). Dodatkowo 13 maja publiczne spotkania modlitewne odbyły się w 14 miastach zgodnie z harmonogramem podanym w poprzednim numerze naszego pisma.
Dzień Formacji Kontrrewolucyjnej
Narodziny, sakralność i prawowitość cywilizacji chrześcijańskiej, a także fatimska obietnica jej przywrócenia, to główne tematy zorganizowanego przez Krucjatę Młodych – Otwartego Dnia Formacji Kontrrewolucyjnej. Młodzi konserwatyści katoliccy spotkali się 25 marca w warszawskim Pałacu Chodkiewiczów. Głównym gościem i prelegentem był prezes włoskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) – Julio Loredo.
Supraśl: Majówka Krucjaty Młodych
W dniach 28 kwietnia – 3 maja kilkanaście osób związanych z Krucjatą Młodych wzięło udział w programie formacyjnym w Supraślu pod Białymstokiem. Młodzi kontrrewolucjoniści codziennie uczestniczyli we Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim, wspólnej modlitwie i nocnym czuwaniu przy relikwiach Świętych. Wysłuchali także wykładów o rewolucji w tendencjach, wzięli udział w debacie na temat moralnych aspektów użycia broni atomowej itp. Formacji w duchu rycerskim służyły wizyty na strzelnicy oraz poligonie, a także chwile spędzone nad strategiczną grą planszową Ryzyko. Uczestnicy zgrupowania formacyjnego zaangażowali się także w rozpowszechnianie ulotek zapraszających na publiczną modlitwę różańcową, która odbyła się 9 maja w Białymstoku.
Kalendarium Klubów „Polonia Christiana”
• 13 marca – w Kędzierzynie-Koźlu, spotkanie z prof. KUL Włodzimierzem Osadczym i prof. Mieczysławem Rybą pt. Ukraina między zbrodnią a moralnym odrodzeniem.
• 15 marca – w Łomży Krzysztof Karoń wygłosił prelekcję Etyka katolicka w duchu kapitalizmu
• 16 marca – w Warszawie i 27 kwietnia w Gdańsku – prof. Piotr S. Mazur mówił na temat: Etyczne podstawy wiarygodności w życiu publicznym.
• 17 marca – w Sandomierzu pokaz filmu Nienawiść połączony z wykładem prof. Roberta T. Ptaszka Islam jako religia totalna.
• 18 marca w Stalowej Woli prof. Robert T. Ptaszek wygłosił wykład Islam jako religia totalna.
• 18 marca – w Rybniku, prelekcja Stanisława Michalkiewicza pt. Polska w obliczu kombinacji operacyjnej.
• 19 marca – w Skarżysku-Kamiennej prof. M. Ryba wygłosił wykład Spektakl Klątwa jako przykład rewolucji obyczajowej
• 20 marca – w Krakowie podczas spotkania pt. Jak być franciszkaninem w małżeństwie, o franciszkańskim tercjarstwie opowiadali: o. Piotr Bielenin OFMConv (Instytut Studiów Franciszkańskich) oraz s. Jadwiga Wojas (Rada Regionu Franciszkańskiego Zakonu Świeckiego).
• 21 marca w Wałbrzychu i 22 marca w Gliwicach oraz 19 kwietnia w Toruniu, 21 kwietnia w Sandomierzu i 22 kwietnia w Stalowej Woli – Aleksander Stralcov-Karwacki analizował błędy Rosji w kontekście przesłania Matki Bożej z Fatimy.
• 23 marca we Wrocławiu, 19 kwietnia w Łomży i 24 kwietnia w Krakowie odbyły się spotkania z wiceprezesem Instytutu Ks. Piotra Skargi Arkadiuszem Stelmachem na temat Objawień Fatimskich, połączone z projekcją filmu Fatima – orędzie tragedii czy nadziei.
• 28 marca – w Białymstoku Izabela Stępkowska wygłosiła prelekcję pt. Szczepienia ochronne – fikcja a rzeczywistość.
• 12 kwietnia – w Poznaniu gościł prof. Romuald Szeremietiew. Temat spotkania: Polska w obliczu wojny. Jak się obronić.
• 20 kwietnia – w Warszawie miała miejsce konferencja pt. Wielki misjonarz Wschodu. Ksiądz Piotr Skarga i jego dzieło katolicyzmu na Kresach. Prelekcje wygłosili: prof. KUL Włodzimierz Osadczy – Wizja unii Kościołów ks. Piotra Skargi – koncepcja, historia, tradycja oraz prof. Mieczysław Ryba Katolicyzm w życiu społecznym w ujęciu ks. Piotra Skargi.
• 21 kwietnia w Rybniku i 11 maja – w Warszawie odbyło się spotkanie z Krystianem Kratiukiem, w związku z ukazaniem się jego książki Wyznawcy kompromisów. Kulisy odrzucenia projektu „Stop aborcji”.
• 22 kwietnia w Białymstoku wykład prof. Roberta T. Ptaszka na temat: Islam jako religia totalna połączony z pokazem filmu pt. Nienawiść.
• 27 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim wiceprezes Instytutu Sławomir Skiba wygłosił prelekcję Nadzieja w Fatimie.
Przygotował AK
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy