Ofiara komunizmu Sługą Bożym

2012-03-21 00:00:00
Ofiara komunizmu Sługą Bożym

Ojciec Walter Ciszek, jezuita polskiego pochodzenia, człowiek prześladowany przez władze sowieckie - osadzony w więzieniu w Łubiance, 23 lata w łagrze na Syberii, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Watykanu - może być już nazywany Sługą Bożym. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała ważność dochodzenia diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego.

Przez ponad dziesięć lat diecezjalna komisja historyczna zbierała materiały oraz dokumenty dotyczące życia i działalności zakonnika. Udało się jej wysłuchać osobistych wspomnień łagierników, którzy zetknęli się z kapłanem na terenie dawnego Związku Sowieckiego. W 2006 roku zabrane materiały zostały przesłane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Tam kontynuowany był dalszy proces beatyfikacyjny.

Walter Ciszek był synem małżeństwa polskich imigrantów: Marii i Marcina. Urodził 4 listopada 1904 roku w górniczym miasteczku Shenandoah w stanie Pensylwania. Jako młodzieniec powiązany był z miejscowymi środowiskami przestępczymi, dlatego jego decyzja o wstąpieniu do zakonu, była wielkim wstrząsem dla lokalnej społeczności. Młody jezuita studiował w Collegium Russicum w Rzymie. Po jego ukończeniu w 1937 roku przyjął święcenia kapłańskie w rycie bizantyjskim. W 1938 roku, z uwagi na zagrożenie wybuchem wojny, został skierowany do Polski, do misyjnego ośrodka jezuitów w Albertynie koło Słonimia.

W 1940 roku, przechodząc z ziem polskich okupowanych już przez Armię Czerwoną, o. Ciszek dostał się do ZSRS. Towarzyszył deportowanym Polakom. Rok później aresztowało go NKWD i skazało na 15 lat więzienia, jako szpiega Watykanu. W niezwykle surowym więzieniu na Łubiance przebywał 5 lat. W 1946 roku został wysłany do obozu pracy na Syberii. W 1963 r. komunistyczne władze wymieniły go za dwóch sowieckich szpiegów, dzięki czemu mógł powrócić do Stanów Zjednoczonych.

Aż do swej śmierci w 1984 r. o. Ciszek pracował w Ośrodku Studiów Wschodnich Uniwersytetu Fordham w Nowym Jorku oraz jako rekolekcjonista i kierownik duchowy. Swe wspomnienia z ZSRR opisał w dwóch książkach: "Z Bogiem w Rosji" i "On mnie prowadzi". Zmarł 8 grudnia 1984 w Wernersville w stanie Pensylwania.

PiotrSkarga.pl, KAI
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.