Ogólnopolska konferencja na temat zagrożeń okultyzmem
2009-02-02 00:00:00
„Magia – cała prawda” – to tytuł ogólnopolskiej konferencji na temat zagrożeń życia duchowego płynących z okultyzmu, która odbyła się w sobotę w Poznaniu z udziałem świeckich i duchownych, w tym egzorcystów.
„Wielu ludziom mówienie o złym duchu wydaje się nieprzyzwoite albo infantylne. To tak, jakby zupełnie nie wierzyli, że on rzeczywiście istnieje i nieustannie stara się skłócić człowieka z Bogiem i z bliźnimi. Tymczasem jego przebiegłość nie zna granic i nie jesteśmy w stanie o własnych siłach jej poznać” – napisał do uczestników sympozjum arcybiskup Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił, że wobec różnorakich zagrożeń dla życia duchowego, „dziś szczególnie dostrzegamy potrzebę takiego głoszenia Dobrej Nowiny, która będzie bezpośrednim wskazywaniem na Jezusa, a także ostrzeganiem przed zgubnymi skutkami złego ducha”.
Twórca pierwszego w Polsce ośrodka dla osób potrzebujących uwolnienia od różnych zniewoleń duchowych – które znajduje się w Poczerninie koło Stargardu Szczecińskiego – chrystusowiec ks. Andrzej Trojanowski ostrzegał z kolei, że „magia jest antyreligią i antyduchowością, bo wprowadza w stan negatywnego nastawienia do Pana Boga, do buntu wobec Boga”.
– Ludzie poszukują ratunku w magii, wróżbiarstwie i okultyzmie, bo chcą uzyskać łatwą pomoc i zapewnić sobie szczęście. Ale to błędna droga, bo świętość nie oznacza wcale pomyślności i zdrowia. Bóg kocha człowieka takim, jakim on jest – tłumaczył kapłan.
Ks. Trojanowski wyraził także zaniepokojenie działalnością niektórych grup modlitewnych wewnątrz Kościoła, które – w jego w jego opinii – chociaż gromadzą się w imię Chrystusa, to bardziej łakną mocy Bożej w uzdrowienie aniżeli samego Boga.
Kapłan skrytykował nabożeństwa odprawiane z prośbą o uzdrowienie, gdyż „oczekiwania wiązane z mocą Jezusa prowadzą do zapominania o samym Jezusie, a jeśli ludzie przy tym zobaczą, że Pan Jezus nie uzdrawia, tak jak oni by chcieli, to zaczną gardzić normalną Mszą świętą”.
Konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i za granicą, jezuita o. Aleksander Posacki wygłosił natomiast konferencję „Harry Potter i okultyzm”, nawiązującą do bohatera książek brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. Przekonywał, że propagowanie tej powieści jest wykroczeniem przeciwko pierwszemu przykazaniu Dekalogu.
– Różnica między innymi bajkami, a „Harrym Potterem” jest taka, że w powieści Rowling magia i okultyzm nie są traktowane metaforycznie, ale są dosłowne. I ta dosłowność jest zagrożeniem, którego nie powinniśmy bagatelizować – mówił o. Posacki.
– Harry Potter nie jest czarodziejem, ale jest czarownikiem. W całej książce zaś panuje klimat przekonania, że sami możemy sobie poradzić z siłami zła. Jak to pogodzić z nauką katechizmu, gdy dzieci, które czytają akurat tę powieść, uczy się jednocześnie wiary w Boga? – pytał duchowny.
Przypomniał, że wiara w magię i okultyzm jest lekceważeniem autorytetu Biblii, która traktuje je z ogromną surowością i nazywa „grzechem obrzydliwości”, a święty Paweł w kategorii grzechów, z powodu których nie wchodzi się do Królestwa Bożego, wymienia czary.
Odpowiadając zwolennikom powieści Rowling, wśród których są też osoby duchowne, o. Posacki tłumaczył: – Moim argumentem jest teologia, która takich rzeczy jak okultyzm, czy magia zabrania dotykać. Natomiast obrońcy „Harry'ego Pottera” poza demagogią nie mają argumentów.
Podczas sympozjum były energoterapeuta, który w celu uzdrowienia ciężko chorej żony przeszedł kurs Reiki – japońskiego systemu uzdrawiania za pomocą energii życiowej – opowiedział natomiast o szkodliwości tych praktyk oraz odejściu od nich i powrocie do wiary.
– Czułem się z tym źle zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Na szczęście znalazła się osoba, która pomogła mi wrócić do Kościoła. Dopiero modlitwa sprawiła, że odzyskałem dawny spokój i równowagę duchową – opowiadał mężczyzna, przedstawiający się imieniem Jan.
Prelekcjom w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przysłuchiwało się około tysiąca osób. Na zakończenie całodniowego sympozjum odprawiono Mszę św. z udziałem egzorcystów, którzy odmówili modlitwę o uwolnienie dla osób borykających się z duchowymi zniewoleniami.
– Celem sympozjum było upowszechnienie wiedzy na tematy związane z zagrożeniami duchowymi. Nie chodziło nam o straszenie, ale o ostrzeganie za pomocą logicznej argumentacji – powiedział KAI ks. Waldemar Szlachetka, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”, które zorganizowało konferencję.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.