Ojciec Święty mianował abp. Głódzia metropolitą gdańskim

2008-04-17 00:00:00

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów archidiecezją gdańską, złożoną ze względu na ukończenie prawem przewidzianego wieku przez abp. Tadeusza Gocłowskiego. Jego następcą mianował dotychczasowego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, abp. Sławoja Leszka Głódzia. Nowy metropolita gdański ma 62 lata. 21 stycznia 2001 r. został pierwszym po upadku komunizmu biskupem polowym, a diecezją warszawsko-praską kierował od 2004 r. – informuje Radio Watykańskie.

Przyjmuję decyzję Ojca Świętego w duchu posłuszeństwa – powiedział RW abp Głódź. – O tę decyzję ani o archidiecezję nie zabiegałem. Wiązałem przyszłość swej posługi z diecezją warszawsko-praską, z którą czułem się coraz silniej związany. Przez minione trzy i pół roku poznałem ją już dobrze. Pokochałem wiernych i kapłanów, oraz jej przeszłość. Teraz pragnę kontynuować dzieło rozpoczęte i prowadzone od ponad 20 lat przez abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 r. w Bobrówce (arch. białostocka). W 1964 roku rozpoczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na dwa lata do zasadniczej służby wojskowej. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 r. z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Następnie pracował duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i w Paryżu wśród Polonii. Studia kanoniczne odbył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich.

W okresie od marca do grudnia 1980 r. był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w kurii arcybiskupiej w Białymstoku. Jednocześnie był dyrektorem studium katechetycznego. W 1981 r. był kapelanem "Solidarności" Regionu Białystok.

Od września 1981 r. pracował w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła obrządku bizantyjskiego na Białorusi. 21 stycznia 1991 r., wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce, został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego. Sakrę biskupią przyjął 23 lutego tegoż roku na Jasnej Górze. 17 lipca 2004 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności arcybiskupa, a 26 sierpnia 2004 r. mianował go ordynariuszem warszawsko-praskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski. Jest też współprzewodniczącym Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu RP I Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto kieruje Radą ds. Środków Społecznego Przekazu, jest przewodniczącym zespołu biskupów ds. duszpasterskiej troski o Radio Maryja, oraz członkiem zespołu ds. kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji – czytamy na stronach internetowych Radia Watykańskiego.

Źródło: Radio Watykańskie
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.