Okno życia ratuje kolejne niemowlę

2012-03-04 00:00:00
Okno życia ratuje kolejne niemowlę

Już drugie niemowlę znaleziono w sobotę, 3 marca w "oknie życia" przy parafii pw. Świętej Rodziny. Każdego roku takie okna dają niemowlętom nowe życie.   

"Okno życia" to miejsce, gdzie rodzic może zostawić swoje dziecko, pozostając przy tym całkowicie anonimowym. Powody zostawienia potomka w "oknie życia" mogą być różne: brak środków na utrzymanie dziecka, szok poporodowy, brak dojrzałości emocjonalnej do pełnienia misji rodzicielskiej. W każdym razie pewne jest jedno: "okno życia" jest alternatywą dla współczesnej cywilizacji, która proponuje matce nienarodzonego dziecka aborcję, czyli zabójstwo. Tym samym dziecko zostawione w "oknie życia" otrzymuje szansę na nowe życie.
 
Dziecko zostawione kilka dni temu w oknie życia przy parafii pw. Świętej Rodziny odnalazły Siostry Uczennice Krzyża. Niemowlę jest w dobrym stanie, zostało odwiezione do szpitala wojskowego. O jego przyszłości zadecyduje sąd. Dziecko znalezione rok temu w tym samym "oknie życia" ma już dzisiaj nowych rodziców i własny dom. 
 
Każdego roku "okno życia" ratuje wiele dziecięcych istnień, dając im szansę na nowe życie. Pierwsze takie miejsce otwarto w Krakowie 19 marca 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie. Od tej pory udało się uratować tam aż 14 noworodków. Zaś dzięki wszystkim 45 "oknom życia" w Polsce. 
 
"Okna życia" są odpowiednio przygotowanymi miejscami, w których bezpiecznie można zostawić nowonarodzone dziecko. Są one otwierane z zewnątrz, a także ogrzewane i wentylowane z odpowiednim miejscem dla noworodka. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca dyskretnie opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne.  Dziecko umieszczane jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera je do szpitala. Tam przechodzi ono badania, a następnie kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury: nadania tożsamości i adopcyjna. Dzieci z okna mogą prędko trafić do adopcji, a w czasie procedury adopcyjnej - dzięki zgodzie sądu na preadopcję - przebywać już w nowej rodzinie, co może zapobiec chorobie sierocej.
 

PiotrSkarga.pl
ged
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.