Oksford: święta Bożego Narodzenia za mało ”globalne”

2008-11-04 00:00:00

Władze miejskie Oksfordu postanowiły zrezygnować z nazwy Boże Narodzenie dla nadchodzących świąt – informuje rzeczpospolita.pl.

Seria wydarzeń zaplanowanych na świąteczny okres ma się nazywać "Zimowy festiwal światła" (Winter Light Festival). Uznano, że święta uzyskają dzięki temu wymiar bardziej "globalny", obejmujący wszystkie społeczności religijne. Według brytyjskich gazet, mieszkańcy i przywódcy społeczności religijnych uważają, że propozycja jest po prostu śmieszna.

Podobnie do pomysłu odnoszą się przedstawiciele religii niechrześcijańskich. W cytowanych przez media wypowiedziach przywódca Muzułmańskiej rady Oksfordu Sabira Hussain Mirza oraz uczący w Żydowskim Centrum Edukacyjnym rabin Eli Bracknell jednoznacznie bronią święta Bożego Narodzenia jako ważnej i pozytywnej tradycji brytyjskiej.

Zareagowała także Stolica Apostolska. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury arcybiskup Gianfranco Ravasi, odnosząc się do argumentacji władz Oksfordu, że Boże Narodzenie jest "zbyt chrześcijańskie", wyraził opinię, że intencją ratusza nie było nawiązanie dialogu z wyznawcami innych religii, lecz "odbarwienie się aż po zatarcie własnej tożsamości" – informuje rzeczpospolita.pl. Mówiąc o kolejnych jego zdaniem pojawiających się przejawach obecnej sekularyzacji, dodał: - Nie neguje się Boga, ale jest on całkowicie ignorowany.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Jak widać Wielka Brytania szybkimi krokami podąża w kierunku rozkładu. Wyprani z pamięci historycznej mieszkańcy wyspy leżącej za Kanałem La Manche będą w przyszłości stanowić rodzaj ludzkiego bydła przeganianego przez rządzących tyranów. Wbrew potocznej opinii Zjednoczone Królestwo nie jest państwem konserwatywnym. Etykieta oraz kultywowane na dworze królewskim ceremonie sprzed wieków są tylko kwiatkiem do lewackiego kożucha, jakim staje się współczesna Wielka Brytania.
Nieco może zaskakiwać zdziwienie stanowiskiem władz Oksfordu przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury. Przecież z katolickiego punktu widzenia na drogę rewolucji, po której Wielka Brytania kroczy do dziś, wprowadził ten kraj król Henryk VIII.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.