Oksford: święta Bożego Narodzenia za mało ”globalne”

2008-11-04 00:00:00

Władze miejskie Oksfordu postanowiły zrezygnować z nazwy Boże Narodzenie dla nadchodzących świąt – informuje rzeczpospolita.pl.

Seria wydarzeń zaplanowanych na świąteczny okres ma się nazywać "Zimowy festiwal światła" (Winter Light Festival). Uznano, że święta uzyskają dzięki temu wymiar bardziej "globalny", obejmujący wszystkie społeczności religijne. Według brytyjskich gazet, mieszkańcy i przywódcy społeczności religijnych uważają, że propozycja jest po prostu śmieszna.

Podobnie do pomysłu odnoszą się przedstawiciele religii niechrześcijańskich. W cytowanych przez media wypowiedziach przywódca Muzułmańskiej rady Oksfordu Sabira Hussain Mirza oraz uczący w Żydowskim Centrum Edukacyjnym rabin Eli Bracknell jednoznacznie bronią święta Bożego Narodzenia jako ważnej i pozytywnej tradycji brytyjskiej.

Zareagowała także Stolica Apostolska. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury arcybiskup Gianfranco Ravasi, odnosząc się do argumentacji władz Oksfordu, że Boże Narodzenie jest "zbyt chrześcijańskie", wyraził opinię, że intencją ratusza nie było nawiązanie dialogu z wyznawcami innych religii, lecz "odbarwienie się aż po zatarcie własnej tożsamości" – informuje rzeczpospolita.pl. Mówiąc o kolejnych jego zdaniem pojawiających się przejawach obecnej sekularyzacji, dodał: - Nie neguje się Boga, ale jest on całkowicie ignorowany.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Jak widać Wielka Brytania szybkimi krokami podąża w kierunku rozkładu. Wyprani z pamięci historycznej mieszkańcy wyspy leżącej za Kanałem La Manche będą w przyszłości stanowić rodzaj ludzkiego bydła przeganianego przez rządzących tyranów. Wbrew potocznej opinii Zjednoczone Królestwo nie jest państwem konserwatywnym. Etykieta oraz kultywowane na dworze królewskim ceremonie sprzed wieków są tylko kwiatkiem do lewackiego kożucha, jakim staje się współczesna Wielka Brytania.
Nieco może zaskakiwać zdziwienie stanowiskiem władz Oksfordu przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury. Przecież z katolickiego punktu widzenia na drogę rewolucji, po której Wielka Brytania kroczy do dziś, wprowadził ten kraj król Henryk VIII.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.