Olimpijka, która została zakonnicą

2010-02-17 00:00:00

Dwanaście lat temu na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano genialna siedemnastoletnia wówczas Amerykanka Kirstin Holum, zmagająca się z astmą, zajęła szóste miejsce w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 3 km. Mimo świetnie zapowiadającej się kariery sportowej Holum zdecydowała się wstąpić do zakonu.

Holum urodziła się w rodzinie o bogatych tradycjach sportowych. Matka Dianne w 1972 r. zdobyła złoto olimpijskie. Później realizowała się jako szkoleniowiec. Była m.in. trenerką legendarnego panczenisty amerykańskiego Erica Heidena, który w 1980 r. wygrał wszystkie biegi igrzysk olimpijskich w Lake Placid.

Kirstin Holum, pomimo sukcesu w Nagano, nie zdecydowała się na kontynuowanie kariery sportowej, by kiedyś sięgnąć jak jej matka po złoty medal olimpijski. W rozmowie telefonicznej z Yahoo podkreśliła: – Sport rzeczywiście był prawie całym moim życiem. Jednak w pewnym monecie odczułam wewnętrzne wołanie, przynaglające mnie do tego, by podjąć inne wyzwanie, by obrać inną ścieżkę życiową.

Po odbyciu pielgrzymki do Fatimy Holum już wiedziała, co ma zrobić. Zdecydowała się wstąpić do klasztoru franciszkanek i przyjęła imię siostry Katarzyny.

– To zabawne, kiedy teraz o tym myślę, jak bardzo różni się moje obecne życie – przyznaje. – Miałam wspaniały przywilej móc konkurować w igrzyskach olimpijskich, a teraz otrzymałam błogosławieństwo w postaci możliwości służenia Bogu i pomagania ludziom, dla których los jest mniej łaskawy.

Po ukończeniu studiów magisterskich w Art Institute w Chicago Holum przyłączyła się do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Odnowy Wiary, których misją jest ewangelizacja i niesienie pomocy biednym oraz bezdomnym.

Najpierw pracowała w Nowym Jorku, głównie w dzielnicy Bronx, zajmując się zaniedbanymi dziećmi z miejscowych gangów. Jak sama przyznaje, ta praca przyniosła jej tyle satysfakcji i zadowolenia, ile nie był w stanie dostarczyć sport.

Siostra Lucille wspomina, jak wspaniale było obserwować promieniejące blaskiem twarze młodych ludzi, z wielkim uznaniem słuchających opowieści siostry Katarzyny i z jak niebywałą cierpliwością zajmowała się nimi.

W ub. roku Holum została przeniesiona do zakonu w Leeds w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje z trudną młodzieżą. – Jakże zabawna jest reakcja dzieci, kiedy dzielę się z nimi swoim świadectwem religijnym i opowiadam, że byłam kiedyś na olimpiadzie – śmieje się siostra Katarzyna. – Ich oczy robią się takie wielkie. Zaczynają zaraz z większą uwagą słuchać tego, co mam im do powiedzenia. Mam wielką przyjemność wspominając tamte czasy i mówiąc o nich – dodaje.  

Holum podkreśliła, że to ważne, aby móc pokazać innym, że różne są powody i ścieżki prowadzące do zakonu. Mimo upływu czasu jej koleżanki Shani Davis i Tucker Fredricks, które obecnie są faworytkami do złota w Vancouver doskonale pamiętają rywalizacją z nią. Siostra Katarzyna życzy im powodzenia. – Nawet nie spodziewałam się, że moje sprawy tak dziwnie się poukładają Mogłam być znowu na olimpiadzie, ale nie taką drogę obrał dla mnie Pan i nie żałuję – mówi.

Źródło: YahooSport.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.