Oni nas zabijają, ale nasza wiara jest silna

2010-11-17 00:00:00
Oni nas zabijają, ale nasza wiara jest silna

- Męczeństwo jest niejako charyzmatem Kościoła w Iraku. Przez wieki ta ziemia wydała bardzo wielu męczenników - powiedział abp. Louis Sako, chaldejsko-katolicki arcybiskup Kirkuku w wywiadzie udzielonym Marii Popielewicz dla "Naszego Dziennika".

Jak Ksiądz Arcybiskup określiłby wiarę chrześcijan w Iraku?

- Obecnie jest znacznie silniejsza. Oni nas zabijają, ale nasza wiara jest silna. Proszę sobie wyobrazić, że mimo iż zginęło tylu chrześcijan, tylu zostało uprowadzonych i często ich los jest nieznany, nikt nie przeszedł na islam. Nikt. Myślę, że to cud. Znam 13-letniego ucznia, który został porwany i zmuszano go do przyjęcia islamu. Ale on odmawiał, mówiąc, że "kto się zaprze Jezusa, tego Jezus się zaprze", i że jest gotowy umrzeć jako chrześcijanin. Uniknął śmierci, bo uwolnili go amerykańscy żołnierze. Znam wiele takich przypadków. Znam lekarza pediatrę w Kirkuku. Ma dwoje dzieci: syna i córkę, które również studiują medycynę. Był porwany i przez dwa miesiące torturowany. Był bliski śmierci. Ale nie wyparł się Jezusa, jego wiara jest bardzo silna. To cierpienie umacnia wiarę chrześcijan. Oni są bardzo pobożni, modlą się w domach, choć nie wiedzą, czy dzieci, które idą rano do szkoły, wrócą bezpiecznie do domu.

Męczeństwo jest wpisane w życie irackich chrześcijan...

- Męczeństwo jest niejako charyzmatem Kościoła w Iraku. Przez wieki ta ziemia wydała bardzo wielu męczenników. W języku arabskim słowo "męczennik" oznacza też "świadek". Dlatego chrześcijanie tutaj mają głęboką świadomość, że jeżeli chce się świadczyć, to być może zostanie się męczennikiem. Nasza liturgia też bardzo podkreśla ten charyzmat. Codziennie modlimy się za wstawiennictwem naszych męczenników, mamy specjalną celebrację im poświęconą, z procesją do ołtarzy męczenników, ze śpiewem hymnów o męczennikach. Pamięć o nich jest dla nas wyzwaniem, by tu zostać, i błogosławieństwem. Oni uczą nas, że wieczność to nie jest marzenie czy coś odległego, ale że to są relacje z tymi, których kochamy.

[...]

Pełny tekst: "Nasz Dziennik"
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025