ONZ: abp Migiliore apeluje o opiekę medyczną dla kobiet w ciąży i ich dzieci

2010-04-14 00:00:00
ONZ: abp Migiliore apeluje o opiekę medyczną dla kobiet w ciąży i ich dzieci

– Co roku na świecie, głównie w państwach rozwijających się, umiera przy porodzie ponad 0,5 mln matek
– zauważył stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ arcybiskup Celestino Migliore. Hierarcha zaapelował o stworzenie dla nich odpowiedniej opieki medycznej.


Podczas przemówienia wygłoszonego przed Komisją ds. rozwoju i ludności Społeczno-Ekonomicznej Rady ONZ, watykański hierarcha zauważył, że z powodu śmierci matek przy porodach zaczyna się także kryzys w życiu dzieci, które one urodziły. – W jej następstwie (śmierci matki) szansa na przeżycie małych dzieci drastycznie zmniejsza się, skutkując dezintegracją rodziny i stanowiąc przeszkodę dla lokalnego rozwoju – stwierdził. – Te zgony – mówił dalej – to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Hierarcha wyjaśnił, że w związku z brakiem podstawowej opieki medycznej w krajach rozwijających się, 30 proc. kobiet, które przeżyło poród, cierpi z powodu uszczerbku na zdrowiu. W wielu kulturach kobiety takie izoluje się, przez co cierpią one dodatkowo psychicznie. Szacuje się, że na świecie, głównie w Afryce jest ich 2 mln. 

Hierarcha zaapelował do organów ONZ o dofinansowanie programów koncentrujących się na opiece nad ciężarnymi matkami i kobietami w połogu. Zaapelował także o przeciwdziałanie chorobom dziesiątkującym dzieci afrykańskie (jak np. malaria, która w 2008 r. zabiła 800 tys. dzieci), chorobom układu oddechowego oraz pokarmowego.

Arcybiskup Celestino Migliore podkreślił jednocześnie, że Kościół wciąż jest najważniejszym dostawcą lekarstw do krajów rozwijających się, zwłaszcza dla grup izolowanych przez lokalne wspólnoty.

Źródło: Zenit.org, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.