ONZ: abp Tomasi o przyczynach kryzysu światowego

2009-02-25 00:00:00

Do powszechnego rachunku sumienia nad przyczynami obecnego kryzysu oraz większej solidarności z krajami najbardziej poszkodowanymi wezwał przedstawiciel Watykanu na forum ONZ. Abp Silvano Tomasi przemawiał 20 lutego w Genewie na 10. sesji specjalnej oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.

Hierarcha zauważył, że przyczyny obecnej recesji są głębsze niż problematyczne zachowanie kilku protagonistów międzynarodowej finansjery. Watykański dyplomata nawiązał do analizy Piusa XI z encykliki "Quadragesimo anno", wskazującej, że gospodarczy dyktat skupił się w rękach nielicznych zarządców cudzej własności.

Mówiąc o kryzysie z roku 1929, Pius XI wskazywał, że wolny rynek sam się niszczy, jeżeli nastawiony jest wyłącznie na zysk. Podobnie w dzisiejszych czasach należy uwzględnić gospodarcze, prawne i kulturowe wymiary kryzysu. Działalności finansowej nie można redukować do łatwego zysku. Winna ona być nastawiona także na dobro wspólne.

Abp Tomasi podkreślił, że to brak etycznych podstaw przyczynił się do kryzysu. Dlatego watykańska delegacja wezwała do odnowionej refleksji nad etycznym wymiarem partnerstwa między rynkiem, społeczeństwem obywatelskim i państwem.

Przedstawiciel Watykanu przy agendach ONZ w Genewie zauważył, że w wyniku obecnego kryzysu przybyło ponad 53 mln ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa. Stawia to pod znakiem zapytania realizację Milenijnych Celów Rozwoju. Abp Tomasi wskazał, że los wielu krajów biedniejszych zależy od dwóch czynników: pomocy zagranicznej oraz środków przesyłanych przez emigrantów. Zmniejszenie się obu tych źródeł finansowania poważnie zagraża rozwojowi. W najtrudniejszym położeniu znajdują się dzieci.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.