Oenzetowski Komitet Praw Człowieka przyjął – m.in. wskutek poparcia Polski – deklarację, potępiającą „dyskryminację” homoseksualistów i transseksualistów. Członkowie Komitetu zlecili także przeprowadzenie globalnych badań na ten temat. Dane mają być znane do końca tego roku.
W deklaracji potępiono dyskryminację osób z powodu ich „tożsamości płciowej". Nie jest więc istotna rzeczywista płeć biologiczna, lecz to, „kim dana osoba się czuje”.
Komitet Praw Człowieka, którego decyzje nie są prawnie wiążące dla państw członkowskich ONZ, podjął uchwałę w wąskim gronie osób. Dwudziestu trzech przedstawicieli Komitetu głosowało „za” przyjęciem deklaracji, dziewiętnastu było „przeciw”, a trzech wstrzymało się. Przedstawiciel Libii w ogóle nie został dopuszczony do głosu, ponieważ jego członkostwo jest zawieszone.
Za deklaracją zagłosowali w większości reprezentanci państw katolickich, wbrew nauczaniu społecznemu Kościoła. Kościół katolicki naucza, że homoseksualiści nie powinni być ofiarami "niesprawiedliwej dyskryminacji", ale przyznaje, że pewne jej formy mogą być uzasadnione, a nawet "konieczne", zwłaszcza w przypadkach, w których otwarcie angażują się oni w seks homoseksualny lub stanowią zagrożenie dla dzieci i innych wrażliwych grup. Nauki te zostały wyrażone w deklaracji watykańskiej, wydanej pod nadzorem kardynała Josepha Ratzingera w 1992 r.
Deklarację oenzetowską poparł m.in. meksykański ambasador Juan Jose Gomez, mianowany przez prezydenta z historycznie pro-katolickiej Partii Akcji Narodowej. Stwierdził on, że ochrona homoseksualistów przed dyskryminacją jest tym samym, co ochrona przed dyskryminacją z powodu rasy, religii, czy płci.
Do Meksyku dołączyły także m.in.: Chile, Ekwador, Polska, Hiszpania, Węgry i Urugwaj. Przeciw deklaracji zagłosowały państwa muzułmańskie oraz Rosja.
Oenzetowski dokument wyraża "głębokie zaniepokojenie aktami przemocy i dyskryminacji we wszystkich regionach świata, popełnianymi wobec osób z powodu ich orientacji seksualnej i tożsamości płciowej".
W deklaracji zwrócono się do Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka, aby zlecił przeprowadzenie globalnych badań, które mają być ukończone do grudnia 2011 r. na temat dyskryminujących przepisów, zwyczajów i aktów przemocy wobec osób fizycznych, ze względu na ich „orientację seksualną i tożsamość płciową”. Analitycy mają przedstawić takie rozwiązania problemu, które pozwolą skutecznie walczyć z tego typu „niesprawiedliwością”.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy