ONZ: przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaapelował o walkę z prześladowaniem chrześcijan

2010-11-03 00:00:00
ONZ: przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaapelował o walkę z prześladowaniem chrześcijan

Dramatyczny apel o natychmiastową i skuteczną walkę z prześladowaniem chrześcijan na świecie wystosował przedstawiciel Watykanu przy siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Nawiązując do niedzielnej masakry katolików w Bagdadzie, abp Francis Chullikatt wyznał, że znał osobiście wiele spośród ofiar. Sam bowiem był do niedawna nuncjuszem apostolskim w Iraku – informuje Radio Watykańskie.

Przemawiając na forum zgromadzenia ogólnego ONZ watykański dyplomata przypomniał, że w niektórych krajach świata przestępstwem jest już sama modlitwa, szczere poszukiwanie Boga, a tym, którzy się tego dopuszczają, grożą kary cielesne bądź oficjalne postępowanie karne.

Abp Chullikatt wyraził ponadto konsternację Stolicy Apostolskiej wobec faktu, że w specjalnym raporcie ONZ na temat nietolerancji ani słowem nie wspomniano „o nienawiści względem chrześcijan, których – jak powiedział – wyrzuca się z domów, torturuje, więzi, morduje, zmusza do wyparcia się swej wiary bądź siłą nawraca na inną religię”.

Pochodzący z Indii watykański dyplomata przestrzegł przeciwko szukaniu rozwiązania problemów w zakazie zniesławiania religii. Zakaz taki przynosi skutki przeciwne do zamierzonych i zamiast chronić wierzących służy ich prześladowaniom pod patronatem państwa – podkreślił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Źródło: Radio Watykańskie
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!