ONZ: rządy potępiły próbę wprowadzenia międzynarodowego ”prawa do aborcji”

2011-10-28 00:00:00
ONZ: rządy potępiły próbę wprowadzenia międzynarodowego ”prawa do aborcji”


Specjalny Sprawozdawca ds. Zdrowia, Anand Grover przedstawił niedawno delegatom Komitetu oenzetowskiego raport, w którym domagał się wszczęcia akcji na rzecz wprowadzenia tzw. powszechnego prawa do aborcji na świecie. Powodem do zabicia niechcianego dziecka mogłoby być zagrożenia zdrowia fizycznego i psychicznego kobiety, wynikające z kontynuacji ciąży.

Delegat ze Suazi zakwestionował sprawozdanie Grovera, tłumacząc, że sprawozdawca pominął w nim tak poważne kwestie zdrowotne, jak choroby powodowane np. głodem i innymi czynnikami, a skoncentrował się na aborcji. Powiedział także, że nie ma żadnej konwencji międzynarodowej, która uznawałaby „prawo do aborcji” za jedno z podstawowych praw człowieka. Dodał, że tym bardziej nie można ustanawiać go w ramach działań podejmowanych przez wspólnotę międzynarodową w celu zapewnienia powszechnej ochrony zdrowia. Skrytykował Grovera także za to, że w ogóle nie uwzględnił w swoim raporcie  wewnętrznych praw państw, chroniących życie dzieci poczętych.

Przedstawiciele Egiptu skrytykowali Specjalnego Sprawozdawcę za to, że  podejmuje „systematycznie próby reinterpretacji uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym konwencji" w celu ponownego zdefiniowania prawa do ochrony zdrowia według własnej interpretacji. Dodali, że Grover przekroczył swój mandat, propagując zmiany w zakresie prawa do aborcji pod pretekstem ochrony zdrowia kobiet w ciąży.

Chilijski rząd podkreślił, że „konieczne jest uznanie prawa do życia wszystkich ludzi”. Delegaci chilijscy zwrócili uwagę na fakt, że gdy aborcja w ich kraju była legalna, śmiertelność matek była znacznie większa niż obecnie, gdy jest ona zabroniona.  

Podobnymi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele Gujany. W kraju tym odkąd kobiety mogą legalnie uśmiercać swoje dzieci, śmiertelność kobiet jest wyższa aż o 30 proc. niż w Chile. Propozycję chilijskich delegatów, chcących powszechnej ochrony dzieci poczętych poprał m.in. Honduras.  

Odpowiadając na krytykę delegatów, Specjalny Sprawozdawca ds. Zdrowia odrzucał ich argumentację, mówiąc, że kwestia śmierci „44 tys. kobiet rocznie” z powodu nielegalnej aborcji ma bezpośredni związek z prawem do zdrowia. 

Zdaniem analityków, liczba, którą podał Grover jest jednak bardzo kontrowersyjna i nieweryfikowalna, a także nieuzasadniona. Dane Światowej Organizacji Zdrowia, często cytowane w raportach ONZ pokazują, że większość zgonów matek następuje w wyniku krwotoku, stanu przedrzucawkowego i infekcji. Można by było łatwo sobie z nimi poradzić, gdyby udało się poprawić dostęp do lepszej opieki zdrowotnej a nie do aborcji.

Źródło: C-Fam.org, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.