ONZ ma wkrótce zwrócić się do państw członkowskich z prośbą o sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepieniom miałyby być poddane wszystkie dziewczynki na świecie. Kampania ma kosztować wiele miliardów dolarów.
Z propozycją powszechnych szczepień przeciw HPV wystąpili w połowie kwietnia liderzy UNFPA, The American Cancer Society, oraz producenci środków antykoncepcyjnych, skupieni w organizacji PATH.
UNFPA i PATH chcą, aby władze państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych zakupiły szczepionki, które rzekomo chronią przed rakiem szyjki macicy. Dla zapewnienia pełnej ochrony, konieczne byłoby podanie dziewcząt i kobiet co najmniej siedmiu serii szczepień po trzy dawki, w odstępie sześciu miesięcy każda. Stąd koszt zaszczepienia jednej osoby wynosiłby ponad 300 dol.
Kwestia szczepionek HPV budzi szczególnie w Stanach Zjednoczonych silny opór. Rodzice dziewczynek, które przymusowo poddaje się szczepieniom, wszczynają procesy sądowe.
Szczepionka teoretycznie ma chronić przed rakiem szyjki macicy, który jest rzekomo powodowany przez wirus brodawczaka ludzkiego, przenoszony drogą płciową podczas kontaktu seksualnego.
Inicjatorzy akcji podkreślali na forum ONZ, że wirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie w krajach rozwijających się. Spośród pół miliona nowych przypadków zachorowań na raka szyjki macicy, odnotowywanych każdego roku, umiera ponad połowa chorych kobiet, zwykle dlatego, że nie wiedziały one wcześniej, iż są chore. O nowotworze kobiety dowiadywały się, gdy był on już w zaawansowanym stadium rozwoju.
Przeciwnicy szczepień przeciw HPV podkreślają, że szczepionka została wprowadzona na rynek po bardzo krótkim okresie diagnozowania jej skutków ubocznych (zaledwie 3 lata). Już na samym początku po jej podaniu odnotowano kilkadziesiąt nagłych zgonów dziewczynek. Zauważono również, że wywołuje ona paraliż twarzy, nudności, wymioty, padaczkę itp.
Podkreśla się także, że sama szczepionka jest propagowana przez Komitet Noblowski, wobec którego prokuratura szwedzka prowadzi śledztwo. Podejrzewa się, że Komitet działał w porozumieniu z koncernami farmaceutycznymi i przyznał nagrodę Nobla za stwierdzenie, iż wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy. Wielu naukowców dowodziło, że tak nie jest.
Chrześcijańskie organizacje obawiają się, że kampania towarzysząca akcji powszechnych szczepień przeciw HPV, zachęci młode dziewczęta do podejmowanie wczesnych kontaktów seksualnych. Mogą one bowiem nabrać przekonania, iż nie grożą im żadne choroby przenoszone drogą płciową.
Tymczasem szczepionka chroni tylko przed nielicznymi wirusami, co do których nie ma pewności, że wywołują raka szyjki macicy.
Sprawa ponownie ma być omawiana na posiedzeniu ONZ we wrześniu tego roku.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy