Opinie duchownych na temat doświadczeń w Genewie

2008-09-12 00:00:00

Powodzenie doświadczeń prowadzonych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (CERN) w Genewie nie będzie niczym więcej aniżeli potwierdzeniem jednej z teorii na ten temat – powiedział ks. Giuseppe Koch SI z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.  Interpretację doświadczenia jako poszukiwania owej „boskiej cząsteczki” skrytykował natomiast emerytowany prezes Papieskiej Akademii Życia bp Elio Sgreccia, mówiąc, że nie jest to właściwa droga poszukiwania Boga.

W wypowiedzi dla włoskiej agencji ANSA ks. Koch wyraził sceptycyzm wobec próby odkrycia „bozonu Higgsa”, zwanego także „boską cząsteczką”, która miała istnieć zaledwie dziesięć sekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii. Zdaniem naukowca, nawet gdyby eksperyment ten się powiódł, nie podważyłoby to w żadnym stopniu teorii o stworzeniu świata przez Boga.

Rozpoczęta 10 września w Genewie symulacja Wielkiego Wybuchu jest zgodna z nauką Kościoła katolickiego – zapewnił włoski uczony prof. Antonino Zichichi, prezes Światowej Federacji Naukowców i członek Papieskiej Akademii Nauk. W rozmowie z Radiem Watykańskim przytoczył on słowa Jana Pawła II: „Nauka i wiara są darami Bożymi. Logiczniej jest przyjąć, że prawa natury mają swojego Stwórcę niż sądzić, że powstały przypadkowo”.

Po prawie 20-letnich przygotowaniach pracownicy Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) w Genewie po raz pierwszy uruchomili Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Jest to położony 100 metrów pod ziemią w kolistym tunelu próżniowym o długości 27 km największy na świecie akcelerator.

Badacze oceniają, że przeprowadzona w środę próba rozpoczęła największy eksperyment naukowy w historii ludzkości. W rurę akceleratora wysłano w przeciwnych kierunkach wiązki protonów. W trakcie następnych prób naukowcy będą nakierowywać wiązki na siebie, tak by cząstki elementarne zderzały się z sobą z prędkością bliską prędkości światła.

Doświadczenia te mają symulować powstanie wszechświata podczas Wielkiego Wybuchu. Naukowcy chcą wytłumaczyć powstawanie niewyjaśnionych do tej pory zjawisk, m.in. zagadnienia „ciemnej materii” i czarnych dziur.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.