Opinie duchownych na temat doświadczeń w Genewie

2008-09-12 00:00:00

Powodzenie doświadczeń prowadzonych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (CERN) w Genewie nie będzie niczym więcej aniżeli potwierdzeniem jednej z teorii na ten temat – powiedział ks. Giuseppe Koch SI z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.  Interpretację doświadczenia jako poszukiwania owej „boskiej cząsteczki” skrytykował natomiast emerytowany prezes Papieskiej Akademii Życia bp Elio Sgreccia, mówiąc, że nie jest to właściwa droga poszukiwania Boga.

W wypowiedzi dla włoskiej agencji ANSA ks. Koch wyraził sceptycyzm wobec próby odkrycia „bozonu Higgsa”, zwanego także „boską cząsteczką”, która miała istnieć zaledwie dziesięć sekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii. Zdaniem naukowca, nawet gdyby eksperyment ten się powiódł, nie podważyłoby to w żadnym stopniu teorii o stworzeniu świata przez Boga.

Rozpoczęta 10 września w Genewie symulacja Wielkiego Wybuchu jest zgodna z nauką Kościoła katolickiego – zapewnił włoski uczony prof. Antonino Zichichi, prezes Światowej Federacji Naukowców i członek Papieskiej Akademii Nauk. W rozmowie z Radiem Watykańskim przytoczył on słowa Jana Pawła II: „Nauka i wiara są darami Bożymi. Logiczniej jest przyjąć, że prawa natury mają swojego Stwórcę niż sądzić, że powstały przypadkowo”.

Po prawie 20-letnich przygotowaniach pracownicy Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) w Genewie po raz pierwszy uruchomili Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Jest to położony 100 metrów pod ziemią w kolistym tunelu próżniowym o długości 27 km największy na świecie akcelerator.

Badacze oceniają, że przeprowadzona w środę próba rozpoczęła największy eksperyment naukowy w historii ludzkości. W rurę akceleratora wysłano w przeciwnych kierunkach wiązki protonów. W trakcie następnych prób naukowcy będą nakierowywać wiązki na siebie, tak by cząstki elementarne zderzały się z sobą z prędkością bliską prędkości światła.

Doświadczenia te mają symulować powstanie wszechświata podczas Wielkiego Wybuchu. Naukowcy chcą wytłumaczyć powstawanie niewyjaśnionych do tej pory zjawisk, m.in. zagadnienia „ciemnej materii” i czarnych dziur.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.