Opinie duchownych na temat doświadczeń w Genewie

2008-09-12 00:00:00

Powodzenie doświadczeń prowadzonych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (CERN) w Genewie nie będzie niczym więcej aniżeli potwierdzeniem jednej z teorii na ten temat – powiedział ks. Giuseppe Koch SI z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.  Interpretację doświadczenia jako poszukiwania owej „boskiej cząsteczki” skrytykował natomiast emerytowany prezes Papieskiej Akademii Życia bp Elio Sgreccia, mówiąc, że nie jest to właściwa droga poszukiwania Boga.

W wypowiedzi dla włoskiej agencji ANSA ks. Koch wyraził sceptycyzm wobec próby odkrycia „bozonu Higgsa”, zwanego także „boską cząsteczką”, która miała istnieć zaledwie dziesięć sekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii. Zdaniem naukowca, nawet gdyby eksperyment ten się powiódł, nie podważyłoby to w żadnym stopniu teorii o stworzeniu świata przez Boga.

Rozpoczęta 10 września w Genewie symulacja Wielkiego Wybuchu jest zgodna z nauką Kościoła katolickiego – zapewnił włoski uczony prof. Antonino Zichichi, prezes Światowej Federacji Naukowców i członek Papieskiej Akademii Nauk. W rozmowie z Radiem Watykańskim przytoczył on słowa Jana Pawła II: „Nauka i wiara są darami Bożymi. Logiczniej jest przyjąć, że prawa natury mają swojego Stwórcę niż sądzić, że powstały przypadkowo”.

Po prawie 20-letnich przygotowaniach pracownicy Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) w Genewie po raz pierwszy uruchomili Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Jest to położony 100 metrów pod ziemią w kolistym tunelu próżniowym o długości 27 km największy na świecie akcelerator.

Badacze oceniają, że przeprowadzona w środę próba rozpoczęła największy eksperyment naukowy w historii ludzkości. W rurę akceleratora wysłano w przeciwnych kierunkach wiązki protonów. W trakcie następnych prób naukowcy będą nakierowywać wiązki na siebie, tak by cząstki elementarne zderzały się z sobą z prędkością bliską prędkości światła.

Doświadczenia te mają symulować powstanie wszechświata podczas Wielkiego Wybuchu. Naukowcy chcą wytłumaczyć powstawanie niewyjaśnionych do tej pory zjawisk, m.in. zagadnienia „ciemnej materii” i czarnych dziur.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.