Ostre słowa księcia Liechtensteinu pod adresem Niemiec

2008-09-12 00:00:00

Książę Liechtensteinu Hans-Adam II ostro zaatakował Niemcy, oskarżając je o łamanie prawa międzynarodowego i nazwał "Czwartą Rzeszą" – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczposoplita” za wychodzącą w Zurychu gazetą "Tages-Anzeiger".

”Niemcy są coraz mniej skłonne postępować zgodnie z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego" – napisał 63-letni książę w liście skierowanym do władz Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Według doniesień szwajcarskiej gazety powodem mocnych słów pod adresem Niemiec jest spór o utracony po wojnie przez księcia cenny obraz.

"Przeżyliśmy już trzy Rzesze Niemieckie i mam nadzieję, że przeżyjemy także czwartą" - cytuje "Tages-Anzeiger" pismo księcia.

Hans-Adam II stwierdził nawet, że Liechtenstein pozostaje jeszcze w stanie wojny z Drugą Rzeszą Niemiecką, która upadła w wyniku I wojny światowej.

"Trzecia Rzesza, dzięki Bogu, upadła zanim zdążyła spełnić swa groźbę i zaanektować Księstwo Liechtensteinu. Jeśli chodzi o stosunki z Niemcami, to czekamy na lepsze czasy" - napisał książę.

Jego list skierowany był do dyrektora Muzeum Żydowskiego w Berlinie Michaela Blumenthala, który zwrócił się do księcia o wypożyczenie pochodzącego z XVII wieku dzieła niderlandzkiego portrecisty Fransa Halsa – informuje rp.pl.

Według "Spiegel Online" muzeum chciało włączyć obraz do wystawy zatytułowanej "Rabunek i Restytucja". Hans-Adam II odrzucił jednak prośbę i przypomniał przy okazji o nierozwiązanym sporze prawnym o inny obraz niderlandzkiego malarza Petera van Laersa, który po wojnie trafił do Czechosłowacji.

W 1991 roku sporne dzieło zostało gościnnie wystawione w Kolonii, a książę zażądał od Niemiec jego zarekwirowania i zwrotu. Skargi monarchy w tej sprawie zostały odrzucone przez sądy niemieckie, a nawet Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze.

Relacje między Niemcami a Liechtensteinem są napięte od kiedy ujawniono na początku roku, że z pomocą banków w Liechtensteinie dokonywano nadużyć podatkowych na wielką skalę – informuje rp.pl.

Źródło: rp.pl
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.