Ostrzeżenia dla państw UE za brak zakazu dyskryminacji przy zatrudnianiu homoseksualistów

2008-02-14 00:00:00

Czeski Komisarz Unii Europejskiej ds. Zatrudnienia, Opieki Społecznej i Wyrównywania Szans Vladimir Špidla skierował tzw. uzasadnioną opinię do 11 państw członkowskich UE, zarzucając im, że nie dostosowały swoich przepisów krajowych do dyrektywy o niedyskryminacji przy zatrudnianiu ze względu na wiek, przekonania, religię, niepełnosprawność i orientację seksualną – donosi LifeSiteNews.com. Kilka innych państw w tym. m.in. Polska otrzymały pierwsze pisemne ostrzeżenie.


Państwa członkowskie Unii Europejskiej miały 3 lata na dostosowanie swojego prawa. Pierwsze ostrzeżenia ze strony komisarza ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans pojawiły się w 2006 r. i były skierowane do 17 państw. Tym razem drugie ostrzeżenie dostały Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Malta, Holandia, Szwecja i Republika Czeska. Państwa te mają dwa miesiące na dostosowanie swojego prawa do dyrektywy 2000/78/EC, w przeciwnym razie grozi im sprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który może nałożyć na nie grzywnę. 

Finlandia została skrytykowana np. za to, że zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną nie jest zagwarantowany dla pracowników sfery publicznej. Holandię skrytykowano za to, że stosuje wyjątek wobec kościołów oraz instytucji religijnych, który jest „szerszym wykluczeniem niż wykluczenie zalecane przez Dyrektywę”. Na Malcie, zdaniem komisarza, zabrakło prawnej ochrony przed poszkodowaniem pracowników w sferze publicznej ze względu na wiek i orientację seksualną.

Z wnioskiem formalnym, prosząc o wyjaśnienie, zwrócono się do Niemiec, zarzucając im, że związkom cywilnym zawieranym przez pary homoseksualne nie przyznano takich samych praw, jakie przynależą małżeństwomheteroseksualnym. – Rejestrowane związki partnerskie (...) nie nadają takich samych przywilejów parom jak małżeństwo, które jest opcją dostępną jedynie dla par heteroseksualnych” – czytamy w liście.

Ostrzeżenia „uzupełniające” wystosowano także wobec Litwy i Łotwy. Po raz pierwszy też ostrzeżenie dostały Belgia, Słowacja, Polska, Portugalia, Dania, Hiszpania i Wielka Brytania.

Komisarz Śpidla uzasadniając swoją decyzję powiedział: – Wiele już zostało zrobione przez państwa członkowskie, aby zapewnić obywatelom prawo równego traktowania przy zatrudnianiu. Jednak w niektórych przypadkach legislacja musi być poprawiona po to, aby te prawa mogły być stosowane w praktyce. Równe traktowanie ludzi przy ubieganiu się o pracę jest ważne, by stworzyć równą szansę przyczyniania się do wzrostu ekonomicznego oraz do sprawiedliwego dostępu do systemu socjalnego, Jednak dyrektywy UE nie mogą być w pełni realizowane, jeśli nie są całkowicie i właściwie transponowane do ustawodawstwa krajowego.

Źródło: LifeSitenews.com, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.