Ostrzeżenia dla państw UE za brak zakazu dyskryminacji przy zatrudnianiu homoseksualistów

2008-02-14 00:00:00

Czeski Komisarz Unii Europejskiej ds. Zatrudnienia, Opieki Społecznej i Wyrównywania Szans Vladimir Špidla skierował tzw. uzasadnioną opinię do 11 państw członkowskich UE, zarzucając im, że nie dostosowały swoich przepisów krajowych do dyrektywy o niedyskryminacji przy zatrudnianiu ze względu na wiek, przekonania, religię, niepełnosprawność i orientację seksualną – donosi LifeSiteNews.com. Kilka innych państw w tym. m.in. Polska otrzymały pierwsze pisemne ostrzeżenie.


Państwa członkowskie Unii Europejskiej miały 3 lata na dostosowanie swojego prawa. Pierwsze ostrzeżenia ze strony komisarza ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans pojawiły się w 2006 r. i były skierowane do 17 państw. Tym razem drugie ostrzeżenie dostały Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Malta, Holandia, Szwecja i Republika Czeska. Państwa te mają dwa miesiące na dostosowanie swojego prawa do dyrektywy 2000/78/EC, w przeciwnym razie grozi im sprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który może nałożyć na nie grzywnę. 

Finlandia została skrytykowana np. za to, że zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną nie jest zagwarantowany dla pracowników sfery publicznej. Holandię skrytykowano za to, że stosuje wyjątek wobec kościołów oraz instytucji religijnych, który jest „szerszym wykluczeniem niż wykluczenie zalecane przez Dyrektywę”. Na Malcie, zdaniem komisarza, zabrakło prawnej ochrony przed poszkodowaniem pracowników w sferze publicznej ze względu na wiek i orientację seksualną.

Z wnioskiem formalnym, prosząc o wyjaśnienie, zwrócono się do Niemiec, zarzucając im, że związkom cywilnym zawieranym przez pary homoseksualne nie przyznano takich samych praw, jakie przynależą małżeństwomheteroseksualnym. – Rejestrowane związki partnerskie (...) nie nadają takich samych przywilejów parom jak małżeństwo, które jest opcją dostępną jedynie dla par heteroseksualnych” – czytamy w liście.

Ostrzeżenia „uzupełniające” wystosowano także wobec Litwy i Łotwy. Po raz pierwszy też ostrzeżenie dostały Belgia, Słowacja, Polska, Portugalia, Dania, Hiszpania i Wielka Brytania.

Komisarz Śpidla uzasadniając swoją decyzję powiedział: – Wiele już zostało zrobione przez państwa członkowskie, aby zapewnić obywatelom prawo równego traktowania przy zatrudnianiu. Jednak w niektórych przypadkach legislacja musi być poprawiona po to, aby te prawa mogły być stosowane w praktyce. Równe traktowanie ludzi przy ubieganiu się o pracę jest ważne, by stworzyć równą szansę przyczyniania się do wzrostu ekonomicznego oraz do sprawiedliwego dostępu do systemu socjalnego, Jednak dyrektywy UE nie mogą być w pełni realizowane, jeśli nie są całkowicie i właściwie transponowane do ustawodawstwa krajowego.

Źródło: LifeSitenews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.