Oświadczenie biskupów wobec politycznych i medialnych nacisków na Kościół

2008-04-11 00:00:00
Oświadczenie biskupów wobec politycznych i medialnych nacisków na Kościół

Żądania podważające kompetencję Stolicy Apostolskiej w dziedzinie obsadzania stolic biskupich stanowią niedopuszczalną metodę wywierania nacisku na wewnętrzne sprawy Kościoła oraz są próbą ograniczania jego autonomii – głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Stanowisko biskupów przedstawił rzecznik KEP ks. Józef Kloch.

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zostało wydane m.in. w związku z krytycznymi wypowiedziami byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, przedstawicieli PO, oraz publikacjami prasowymi (m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Dzienniku”) nt. nowego metropolity gdańskiego.

Prezydium KEP przypomina w swoim oświadczeniu, że "Stolica Apostolska reprezentowana przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski stosuje autonomiczną procedurę kanoniczną obsady stolic biskupich".

Biskupi z ubolewaniem stwierdzają, że „w naszym kraju pojawiają się obecnie próby podważania usankcjonowanej od lat praktyku wyboru biskupów diecezjalnych przez naciski, także za pomocą środków społecznego przekazu, włączając w to również media publiczne”. „Działania te - jak podkreśla prezydium KEP – przynoszą szkodę Kościołowi i społeczeństwu, zwłaszcza, że w dyskusjach używany jest język niechęci, podziałów i antagonizmów”.

Biskupi wezwali do „zaniechania podobnych praktyk” a ludzi Kościoła proszą "o przyjmowanie decyzji Ojca Świętego w duchu wiary i zrozumienia, tak jak czyniliśmy to w latach pontyfikatu Sługi Bożego Jana Pawła II".

Jak wyjaśnił rzecznik KEP ks. Kloch, biskupi apelują w tym oświadczeniu o uszanowanie autonomii Kościoła w wyborze przez papieża biskupów diecezji. – Mianowanie nowych biskupów to kompetencje Stolicy Apostolskiej – przypomniał. Podkreślił też, że zarówno Kościół powszechny jak i Kościół w Polsce, zawsze bronił wolności swoich decyzji personalnych.

Ks. Kloch zaznaczył, że „oświadczenie prezydium Episkopatu Polski należy rozumieć jako przypomnienie zasad, jakie panują w Kościele katolickim a nie w odniesieniu do jakichkolwiek, konkretnych osób”.

Próby ograniczania autonomii Kościoła, czy kontrolowania były podejmowane od wieków i nie są niczym nowym, także próby podważania usankcjonowanej od lat praktyki wyboru biskupów diecezjalnych przez Stolicę Apostolską – mówił rzecznik KEP

Według ks. Klocha, Prezydium Episkopatu Polski, podkreśla również w tym oświadczeniu wychowawczą rolę mass-mediów. – Do mediów – jak zaznaczył – należy budowanie ducha jedności i tworzenia płaszczyzn porozumienia.

Pod oświadczeniem podpisali się: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, jego zastępca abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny bp Stanisław Budzik.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.