Oświadczenie biskupów wobec politycznych i medialnych nacisków na Kościół
2008-04-11 00:00:00
Żądania podważające kompetencję Stolicy Apostolskiej w dziedzinie obsadzania stolic biskupich stanowią niedopuszczalną metodę wywierania nacisku na wewnętrzne sprawy Kościoła oraz są próbą ograniczania jego autonomii – głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Stanowisko biskupów przedstawił rzecznik KEP ks. Józef Kloch.
Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zostało wydane m.in. w związku z krytycznymi wypowiedziami byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, przedstawicieli PO, oraz publikacjami prasowymi (m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Dzienniku”) nt. nowego metropolity gdańskiego.
Prezydium KEP przypomina w swoim oświadczeniu, że "Stolica Apostolska reprezentowana przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski stosuje autonomiczną procedurę kanoniczną obsady stolic biskupich".
Biskupi z ubolewaniem stwierdzają, że „w naszym kraju pojawiają się obecnie próby podważania usankcjonowanej od lat praktyku wyboru biskupów diecezjalnych przez naciski, także za pomocą środków społecznego przekazu, włączając w to również media publiczne”. „Działania te - jak podkreśla prezydium KEP – przynoszą szkodę Kościołowi i społeczeństwu, zwłaszcza, że w dyskusjach używany jest język niechęci, podziałów i antagonizmów”.
Biskupi wezwali do „zaniechania podobnych praktyk” a ludzi Kościoła proszą "o przyjmowanie decyzji Ojca Świętego w duchu wiary i zrozumienia, tak jak czyniliśmy to w latach pontyfikatu Sługi Bożego Jana Pawła II".
Jak wyjaśnił rzecznik KEP ks. Kloch, biskupi apelują w tym oświadczeniu o uszanowanie autonomii Kościoła w wyborze przez papieża biskupów diecezji. – Mianowanie nowych biskupów to kompetencje Stolicy Apostolskiej – przypomniał. Podkreślił też, że zarówno Kościół powszechny jak i Kościół w Polsce, zawsze bronił wolności swoich decyzji personalnych.
Ks. Kloch zaznaczył, że „oświadczenie prezydium Episkopatu Polski należy rozumieć jako przypomnienie zasad, jakie panują w Kościele katolickim a nie w odniesieniu do jakichkolwiek, konkretnych osób”.
– Próby ograniczania autonomii Kościoła, czy kontrolowania były podejmowane od wieków i nie są niczym nowym, także próby podważania usankcjonowanej od lat praktyki wyboru biskupów diecezjalnych przez Stolicę Apostolską – mówił rzecznik KEP
Według ks. Klocha, Prezydium Episkopatu Polski, podkreśla również w tym oświadczeniu wychowawczą rolę mass-mediów. – Do mediów – jak zaznaczył – należy budowanie ducha jedności i tworzenia płaszczyzn porozumienia.
Pod oświadczeniem podpisali się: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, jego zastępca abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny bp Stanisław Budzik.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.