PAFERE: książka prof. Wojciechowskiego nagrodzona w USA

2009-04-22 00:00:00
PAFERE: książka prof. Wojciechowskiego nagrodzona w USA

Książka „Moralna wyższość wolnej gospodarki”, napisana przez przewodniczącego Rady Programowej Fundacji PAFERE (Polish-American Foundation for Economic Research and Education) oraz profesora Wydziału Teologii UWM w Olsztynie prof. Michała Wojciechowskiego, opublikowana w 2008 roku przez wydawnictwo Prohibita pod patronatem i przy wsparciu PAFERE, została wyróżniona przez amerykańską fundację Atlas (Atlas Economic Research Foundation) nagrodą im. Sir Antony Fishera.

Celem tej nagrody przeznaczonej z założenia dla organizacji pozarządowych jest wspieranie studiów ekonomicznych na całym świecie.

Celem książki „Moralna wyższość wolnej gospodarki” jest wskazanie koniecznych związków między myślą etyczną a ekonomiczną. Dziś ekonomiści i etycy traktują swoje dziedziny jako odrębne. – Ekonomiści uznają często etykę za obce uroszczenie, a etycy traktują gospodarkę jako teren wrogi, któremu chcą narzucić warunki. Ponadto pod szyldem sprawiedliwości ideolodzy lewicowi niszczą normalną gospodarkę, co budzi uzasadniony sprzeciw. Również szkodliwe działania biurokracji państwowej mają za szyld troskę o obywateli – powiedział prof. Michał Wojciechowski.

Tymczasem gospodarka i ekonomia nie mogą się obyć bez etyki. W gospodarce etyczny jest po pierwsze cel, zapewnienie ludziom potrzebnych dóbr materialnych. Po drugie - środki, a mianowicie własność jako naturalne prawo ludzkie, wolność oraz praca. Po trzecie koniecznym warunkiem dobrego funkcjonowania gospodarki jest przestrzeganie przykazania "nie kradnij". Dotyczy to i przedsiębiorców, i pracowników, i państwa. Redukcja podatków, prywatyzacja i poszerzanie wolności gospodarczej są i moralnie słuszne, i skuteczne. Kolejne części książki dotyczą zasad etycznych w ekonomii (wolność, własność, sprawiedliwość), roli pracy, państwa i służby społecznej. Kwestie te zostały przedstawione w sposób przystępny na ponad 120 stronach druku – dodał.

Wręczenie nagrody odbędzie się 25 kwietnia w Los Angeles podczas corocznego Liberty Forum. Nagrodę z rąk córki Sir Antony'ego Fishera odbiorą założyciel i prezes PAFERE, Jan Michał Małek oraz wiceprezes Fundacji Paweł Toboła-Pertkiewicz.

W tym roku, jury przyznało dwie równorzędne nagrody w kategorii najlepszej książki wydanej przez młode instytuty (młodsze niż 8 lat od momentu powstania). Wspólnie z książką prof. Wojciechowskiego nagrodę otrzymało Centrum im. Misesa za książkę dr. Jarosława Romańczuka.

Nagroda w wysokości 5 tys. dolarów zasili działalność statutową Fundacji PAFERE.

Źródło: pafere.org
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.