Pakistan : chrześcijanie są traktowani jak zwierzęta - uważa dyrektor Radia ”Veritas”

2010-03-26 00:00:00
Pakistan : chrześcijanie są traktowani jak zwierzęta - uważa dyrektor Radia ”Veritas”

Wyznawcy Chrystusa w Pakistanie codziennie przeżywają cierpienia i narażają swoje życie, a w niektórych częściach tego kraju są traktowani jak dzikie zwierzęta. Żyją jak niewolnicy, doświadczają przemocy, gwałtów i wymuszonej islamizacji. Tak sytuację swych wyznawców w tym państwie azjatyckim przedstawił ks. John Shakir Nadeem, sekretarz Komisji episkopatu pakistańskiego ds. środków przekazu społecznego, dyrektor Radia „Veritas” i ośrodka telewizyjnego „Rabita Manzil” w Lahore.

W rozmowie z watykańską misyjną agencją prasową FIDES kapłan zaznaczył, że dzieje się tak przede wszystkim w wyniku nasilającej się islamizacji kraju i szerzenia się grup fundamentalistycznych. Towarzyszą temu nierówność prawna, dyskryminacja i prześladowania, a sytuację pogłębia słaby rząd, wystawiony na naciski ze strony ekstremistów.

Solidarność z prześladowanymi wyraziła Krajowa Komisja Praw Człowieka w tym kraju, wyrażając ubolewanie z powodu niedawnych przypadków „przymusowych nawróceń na islam” i odnotowując w ostatnich 9 latach 50 tego rodzaju wydarzeń. – Ale rzeczywista liczba takich przypadków jest znacznie wyższa w porównaniu do danych oficjalnych – powiedział ks. Nadeem. Zaznaczył, że do Komisji zgłaszane są bardzo nieliczne akty przemocy i zastraszania ludzi, gdyż większość chrześcijan boi się je ujawniać. – Zresztą sama Komisja doświadcza różnych nacisków ze strony ekstremistów i zakres jej władzy jest bardzo skromny – dodał dyrektor Radia „Veritas”.

Zwrócił uwagę na szerzące się obecnie zjawisko porywania dziewczynek chrześcijańskich (jak ostatnio Shazii i Kiran George) i gróźb śmierci pod adresem najuboższych rodzin. – Po porwaniach następują przymusowe przejścia na islam i małżeństwa z muzułmanami. Jest to plaga, ujawniana przez wiele organizacji pozarządowych przy jednoczesnej obojętności instytucji rządowych – oświadczył rozmówca agencji.

Wyjaśnił następnie, że sytuacja jest bardzo różna w poszczególnych częściach kraju oraz między rejonami miejskimi i wiejskimi. W miastach chrześcijanie, choć też ogólnie są dyskryminowani, żyją w większych skupiskach, zwanych „koloniami”, mają dostęp do oświaty, do usług socjalnych i pracy. Mniej więcej 30 proc. ludności chrześcijańskiej udaje się nawet wejść do społeczeństwa, „chociaż tu również jesteśmy wystawieni na ataki terrorystyczne, wymierzone głównie w kościoły i dzielnice chrześcijańskie” – tłumaczy ks. Nadeem.

Tymczasem w odległych, trudno dostępnych obszarach wiejskich sytuacja jest całkowicie odmienna – niewielkie grupy chrześcijan, często biednych, zmarginalizowanych i analfabetów, doświadczają różnego rodzaju ucisku ze strony większości muzułmańskiej, są więźniami swych współobywateli, którzy wykorzystują ich na różne sposoby, dokonują na nich gwałtu i mordują ich. Często dochodzi do przypadków fałszywego oskarżania chrześcijan o bluźnierstwo, do zmuszania ich do przyjęcia islamu, do gwałcenia kobiet oraz zawłaszczania ich dóbr i majątków – powiedział dyrektor „Rabita Manzil”.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.