Pakistan: ”Życie na marginesie”

2012-03-06 00:00:00
Pakistan: ”Życie na marginesie”


Dziś w Lahaurze został przedstawiony raport Komisji "Iustitia et pax" episkopatu pakistańskiego, w którym przeczytać można, że kobiety należące do mniejszościowych wspólnot religijnych są "podwójnie dyskryminowane i marginalizowane". W dokumencie zwrócono uwagę, że często padają one ofiarą nadużyć i molestowania, przymusowych nawróceń na islam, a ich poziom wykształcenia jest znacznie niższy od średniej krajowej dla kobiet.

Raport "Życie na marginesie" opiera się na wywiadach z ponad tysiącem kobiet wyznających hinduizm i chrześcijaństwo, przeprowadzonych w stanach Pendżab i Sindh, gdzie mieszka 95 proc. mniejszości religijnych w Pakistanie. Dokument ujawnia nierówności prawne, uprzedzenia, przymusowe nawracanie na islam i brak zainteresowania problemem ze strony polityków. "Sytuacja ta wskazuje na pilną potrzebę przemyślenia ustaw, dotyczących sfery religii i równouprawnienia" ? stwierdza pakistańska komisja ?Iustitia et pax?.

Według autorów raportu, aż 43 proc. kobiet należących do mniejszości doznało dyskryminacji religijnej w miejscu pracy, w instytucjach edukacyjnych i społecznych. 76 proc. z nich doznawało także molestowania seksualnego w pracy. Jest ona często niewdzięczna i nisko wynagradzana, tak jak prace domowe u bogatych mieszczan.

Dokument pokazuje, że wśród kobiet należących do mniejszości religijnych wskaźnik alfabetyzacji - 47 proc. - jest znacznie niższy od średniej krajowej wynoszącej 57 proc. Fakt ten w sposób ewidentny wpływa na ich warunki społeczne i ekonomiczne i sprawia, że są one zepchnięte na margines społeczeństwa. Zjawiskiem niepokojącym są przymusowe konwersje na islam. Co roku według danych oficjalnych jest około tysiąca takich przypadków.

Stan podporządkowania, ubóstwa i marginalizacji kobiet chrześcijańskich i hinduistycznych znajduje również odzwierciedlenie w sytuacji dzieci. Raport wskazuje na wyższy wskaźnik umieralności niemowląt wśród mniejszości - 10,3 proc. - w porównaniu do średniej krajowej wynoszącej 8,7 proc. Co więcej, "większość dzieci mniejszości jest zmuszanych do udziału w nauczaniu zasad islamskich z powodu braku odpowiednich rozwiązań alternatywnych" ? czytamy w dokumencie. Problem edukacji jest zresztą kluczowy dla poprawy warunków życia mniejszości religijnych.

Źródło: KAI

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.