Pakistan: ”Życie na marginesie”

2012-03-06 00:00:00
Pakistan: ”Życie na marginesie”


Dziś w Lahaurze został przedstawiony raport Komisji "Iustitia et pax" episkopatu pakistańskiego, w którym przeczytać można, że kobiety należące do mniejszościowych wspólnot religijnych są "podwójnie dyskryminowane i marginalizowane". W dokumencie zwrócono uwagę, że często padają one ofiarą nadużyć i molestowania, przymusowych nawróceń na islam, a ich poziom wykształcenia jest znacznie niższy od średniej krajowej dla kobiet.

Raport "Życie na marginesie" opiera się na wywiadach z ponad tysiącem kobiet wyznających hinduizm i chrześcijaństwo, przeprowadzonych w stanach Pendżab i Sindh, gdzie mieszka 95 proc. mniejszości religijnych w Pakistanie. Dokument ujawnia nierówności prawne, uprzedzenia, przymusowe nawracanie na islam i brak zainteresowania problemem ze strony polityków. "Sytuacja ta wskazuje na pilną potrzebę przemyślenia ustaw, dotyczących sfery religii i równouprawnienia" ? stwierdza pakistańska komisja ?Iustitia et pax?.

Według autorów raportu, aż 43 proc. kobiet należących do mniejszości doznało dyskryminacji religijnej w miejscu pracy, w instytucjach edukacyjnych i społecznych. 76 proc. z nich doznawało także molestowania seksualnego w pracy. Jest ona często niewdzięczna i nisko wynagradzana, tak jak prace domowe u bogatych mieszczan.

Dokument pokazuje, że wśród kobiet należących do mniejszości religijnych wskaźnik alfabetyzacji - 47 proc. - jest znacznie niższy od średniej krajowej wynoszącej 57 proc. Fakt ten w sposób ewidentny wpływa na ich warunki społeczne i ekonomiczne i sprawia, że są one zepchnięte na margines społeczeństwa. Zjawiskiem niepokojącym są przymusowe konwersje na islam. Co roku według danych oficjalnych jest około tysiąca takich przypadków.

Stan podporządkowania, ubóstwa i marginalizacji kobiet chrześcijańskich i hinduistycznych znajduje również odzwierciedlenie w sytuacji dzieci. Raport wskazuje na wyższy wskaźnik umieralności niemowląt wśród mniejszości - 10,3 proc. - w porównaniu do średniej krajowej wynoszącej 8,7 proc. Co więcej, "większość dzieci mniejszości jest zmuszanych do udziału w nauczaniu zasad islamskich z powodu braku odpowiednich rozwiązań alternatywnych" ? czytamy w dokumencie. Problem edukacji jest zresztą kluczowy dla poprawy warunków życia mniejszości religijnych.

Źródło: KAI

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.