Pakistan: chrześcijanie z okolic Karaczi zastraszeni przez islamistów

2009-05-04 00:00:00

Pakistańscy chrześcijanie z okolic Karaczi w obawie przed eskalacją przemocy, nie wychodzą z domów. 22 kwietnia uzbrojeni mężczyźni spalili sześć domów chrześcijan w Taiser Town. Od kuli napastników zginął 11-letni chłopiec. Zdemolowano kościoły i wiele należących do chrześcijan sklepów.

O. Mario Rodrigues, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Pakistanie, opowiada, jak napastnicy grozili kobietom, że jeśli nie wyrzekną się swej wiary i nie przejdą na islam, zabiją je. Zakonnik twierdzi, że była to grupa koło 35-40 osób uzbrojonych w pistolety, strzelby i broń maszynową. Zanim zaatakowali na ścianach kościoła napisali: „Niech żyją talibowie”, „Niech żyje Al-Kaida”. Palili Pismo Święte i używali przemocy wobec przechodniów, ciągnąc ich za włosy i brutalnie bijąc.

O. Rodrigues zachęca chrześcijan, by pozostali na modlitwie w swoich domach. - Wierzę, że Bóg wysłucha próśb i nie podda nas próbie – dodał.

Martin Teulan, krajowy dyrektor Misji Katolickiej Australii przyznał, że jest zszokowany okrutnymi aktami przemocy. Wezwał on Australijczyków do wzmożonej modlitwy za mieszkańców Pakistanu narażonych na akty terroryzmu, a szczególnie za tych, którzy stracili w ich wyniku swoich bliskich. Wyraził także zdziwienie brakiem zainteresowania mediów tymi wydarzeniami.

Miejsca dotknięte aktami przemocy odwiedził już ks. Emmanuel Yousaf Mani, przewodniczący Krajowej Komisji „Sprawiedliwość i Pokój” przy Konferencji Episkopatu Pakistanu. Duchowny wezwał mieszkańców, by nie tracili nadziei i nie ustawali w modlitwie, oraz by na przemoc nie odpowiadali przemocą.

Zdaniem kapłana poszkodowani to „głównie biedne rodziny; robotnicy i rolnicy, którzy prowadzą proste i spokojne życie”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.