Pakistan: katechizm w języku urdu

2012-03-01 00:00:00
Pakistan: katechizm w języku urdu

Kościół w Pakistanie zamierza wydać Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK) w narodowym języku urdu. Prace nad przekładem i opracowaniem dwóch pierwszych części Katechizmu zostaną zakończone niebawem. Jesienią obie będą oddane do druku. Na dwie pozostałe części trzeba będzie poczekać kilka lat.

Prace nad przygotowaniem KKK prowadzą: pakistański katolik świecki Emmanuel Nino, sekretarz komisji episkopatu ds. katechezy oraz o. Robert McCulloch, australijski misjonarz, członek Towarzystwa św. Kolumbana (Missionary Society of Saint Columban), który od ponad trzydziestu czterech lat pełni swoją posługę duszpasterską w Pakistanie.

- Pierwsza połowa dzieła będzie opublikowana po blisko ośmiu latach pracy. Wykorzystaliśmy okazję, jaką stanowi Rok Wiary, który rozpocznie się w październiku br., ze względu na nacisk, położony przez Papieża Benedykta XVI na konieczność rozpowszechniania Katechizmu - wyjaśnia o. McCulloch. Celem tej ważnej inicjatywy jest zasadniczo przedstawienie wspólnocie pakistańskiej niezmiennej nauki w języku urdu, która będzie mogła być wykorzystana do opracowania różnego rodzaju materiałów katechetycznych, użytecznych w działalności duszpasterskiej.

Jak podkreśla misjonarz, Katechizm nie jest książką dla ludu, lecz ważnym źródłem, pomocnym w tworzeniu literatury chrześcijańskiej w języku urdu. Zdaniem kapłana, dzieło przyczyni się także do ewangelizacji, ponieważ daje Kościołowi środek, pozwalający mu na to, by mówił o sobie i dał się lepiej poznać. - Tekst przedstawi w jasny sposób naukę Kościoła katolickiego w narodowym języku urdu, a na tym naturalnie skorzystają wierni chrześcijanie, ale również niechrześcijanie, którzy będą mieli bogatszy i głębszy dostęp do naszej wiary - wyjaśnia, dodając, że w perspektywie nowych i szerokich horyzontów technologicznych świata przekazu, przyda się on bardzo młodzieży, która będzie mogła szerzyć treści wiary w języku urdu zwłaszcza w mediach społecznościowych i w specyficznym języku, jakim się posługują pisząc SMS-y.

Źródło: osservatoreromano.va/
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.