Pakistan: ministerstwo ds. mniejszości religijnych do likwidacji
2011-07-05 00:00:00

Rząd pakistański zamierza zlikwidować federalne ministerstwo ds. mniejszości religijnych. Potwierdził to dotychczasowy szef ministerstwa, katolik Akram Gill. Zniesienie jest częścią ogólnego planu decentralizacji, zatwierdzonego przez parlament jako „poprawka 18”.
Rząd pakistański realizuje reformę decentralizacji państwa. Dwa jej etapy ma już za sobą. Obecnie realizowany jest trzeci i ostatni etap. Efektem końcowym będzie zniesienie siedmiu ministerstw federalnych, których kompetencje zostaną przeniesione do regionów. Struktury regionalne przejmą więc funkcję centralnych ministerstw w zakresie: mniejszości religijnych, żywności i rolnictwa, zdrowia, środowiska, pracy, rozwoju kobiet i sportu.
Zdaniem przedstawicieli rządu, to historyczny krok w dziedzinie reorganizacji demokratycznych struktur państwa, najważniejszy od 1947 r., który pozwoli na większą autonomię prowincji. W pierwszej fazie skoncentrowano się na decentralizacji ministerstw zajmujących się rozwojem lokalnym, sprawami ludności cywilnej, specjalnymi inicjatywami, sprawami młodych ludzi. Drugim krokiem była decentralizacja w zakresie edukacji, kultury, turystyki i rozwoju społecznego.
Minister Akram Gill, skontaktował się z agencją Fides na zakończenie posiedzenia Rady Ministrów, nie ukrywając rozczarowania, z powodu likwidacji ministerstwa ds. mniejszości religijnych. Premier Gilani zapewnił, że już wkrótce zostanie utworzone nowe federalne ministerstwo ds. międzywyznaniowej harmonii i praw człowieka, które powinno wchłonąć niektóre z delegacji ds. mniejszości religijnych i dbać o poszanowanie ich praw.
Poważnie zaniepokojone nowymi zmianami są mniejszości religijne. Julius Salik, były poseł i minister, prezes „Światowego Sojusz Mniejszości” zamierza zwrócić się z odpowiednim apelem do Sądu Najwyższego Pakistanu, by był on bardziej wyczulony na łamanie praw mniejszych wspólnot religijnych.
Federalne ministerstwo mniejszości religijnych powstało w 2008 roku. Założone zostało przez nowo wybrany rząd na czele z Pakistańską Partią Ludową, a kierowanie tym ministerstwem powierzono katolikowi Shabhaz Bhattiemu, zamordowanemu 2 marca 2011 roku. Federacja Pro Europa Christiana, w skład której wchodzi Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi, wszczęła akcję, której celem jest wyniesienie Bhattiego na ołtarze jako męczennika za wiarę.
Źródło: Agencja Fides, AS.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.