Pakistan: ministerstwo ds. mniejszości religijnych do likwidacji
2011-07-05 00:00:00

Rząd pakistański zamierza zlikwidować federalne ministerstwo ds. mniejszości religijnych. Potwierdził to dotychczasowy szef ministerstwa, katolik Akram Gill. Zniesienie jest częścią ogólnego planu decentralizacji, zatwierdzonego przez parlament jako „poprawka 18”.
Rząd pakistański realizuje reformę decentralizacji państwa. Dwa jej etapy ma już za sobą. Obecnie realizowany jest trzeci i ostatni etap. Efektem końcowym będzie zniesienie siedmiu ministerstw federalnych, których kompetencje zostaną przeniesione do regionów. Struktury regionalne przejmą więc funkcję centralnych ministerstw w zakresie: mniejszości religijnych, żywności i rolnictwa, zdrowia, środowiska, pracy, rozwoju kobiet i sportu.
Zdaniem przedstawicieli rządu, to historyczny krok w dziedzinie reorganizacji demokratycznych struktur państwa, najważniejszy od 1947 r., który pozwoli na większą autonomię prowincji. W pierwszej fazie skoncentrowano się na decentralizacji ministerstw zajmujących się rozwojem lokalnym, sprawami ludności cywilnej, specjalnymi inicjatywami, sprawami młodych ludzi. Drugim krokiem była decentralizacja w zakresie edukacji, kultury, turystyki i rozwoju społecznego.
Minister Akram Gill, skontaktował się z agencją Fides na zakończenie posiedzenia Rady Ministrów, nie ukrywając rozczarowania, z powodu likwidacji ministerstwa ds. mniejszości religijnych. Premier Gilani zapewnił, że już wkrótce zostanie utworzone nowe federalne ministerstwo ds. międzywyznaniowej harmonii i praw człowieka, które powinno wchłonąć niektóre z delegacji ds. mniejszości religijnych i dbać o poszanowanie ich praw.
Poważnie zaniepokojone nowymi zmianami są mniejszości religijne. Julius Salik, były poseł i minister, prezes „Światowego Sojusz Mniejszości” zamierza zwrócić się z odpowiednim apelem do Sądu Najwyższego Pakistanu, by był on bardziej wyczulony na łamanie praw mniejszych wspólnot religijnych.
Federalne ministerstwo mniejszości religijnych powstało w 2008 roku. Założone zostało przez nowo wybrany rząd na czele z Pakistańską Partią Ludową, a kierowanie tym ministerstwem powierzono katolikowi Shabhaz Bhattiemu, zamordowanemu 2 marca 2011 roku. Federacja Pro Europa Christiana, w skład której wchodzi Stowarzyszenie im. ks. Piotra Skargi, wszczęła akcję, której celem jest wyniesienie Bhattiego na ołtarze jako męczennika za wiarę.
Źródło: Agencja Fides, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.