Pakistan: rośnie fala nienawiści względem chrześcijan

2008-02-29 00:00:00

W Pakistanie z każdym dniem narasta nowa fala nienawiści i nietolerancji ze strony muzułmanów wobec chrześcijan – uważa arcybiskup Lahore i przewodniczący episkopatu tego kraju Lawrence Saldanha. W wywiadzie dla międzynarodowej organizacji pomocy „Kościół w Potrzebie” hierarcha powiedział, że zażądał od władz Pakistanu ochrony miejscowych chrześcijan przed tym nowym zagrożeniem.

67-letni hierarcha zwrócił uwagę, że wolność religijną w kraju gwarantuje jego konstytucja, toteż domaga się, aby rząd w Islamabadzie podjął działania na rzecz powstrzymania gróźb i zamachów ze strony ekstremistów muzułmańskich przeciw chrześcijanom oraz zmuszania ich do przechodzenia na islam.

Nienawiść i nietolerancja, cechujące grupy islamskich radykalistów, narastają z każdym dniem. Powtarzające się próby siłowego nawracania chrześcijan i członków innych mniejszości religijnych na islam są nie tylko przejawem przemocy, ale także łamaniem zasad wolności religijnej, gwarantowanych w naszej konstytucji – oświadczył przewodniczący episkopatu Pakistanu.

Jako przykład wymienił przypadek młodego katolika, ojca czwórki dzieci, którego kilka miesięcy temu uprowadzili bojówkarze z terrorystycznej organizacji Jamaat ul-Diwah o podłożu fundamentalistycznym. – Zanim udało mu się uciec, torturowano go, aby zmusić go do przejścia na islam. Jest to przykład, obrazujący nasze trudności – dodał arcybiskup.

Zaznaczył, że szczególnie trudne jest położenie chrześcijan żyjących w odległych rejonach, gdyż to właśnie tam, z dala od miast, szczególnie nasila się nienawiść i dyskryminacja niemuzułmanów.

Sytuację jeszcze bardziej pogarsza praktyka porywania młodych dziewcząt i kobiet chrześcijańskich, które są zmuszane do przyjmowania islamu a następnie do poślubiania swych porywaczy. – Tego rodzaju zjawisk nie było nigdy przedtem, to zaś pokazuje, co może się przydarzyć temu, kto mieszka w krajach nietolerancyjnych. My, chrześcijanie, jesteśmy obywatelami jak wszyscy inni i chcemy, aby nasze prawa były bronione tak samo, jak prawa pozostałych mieszkańców – powiedział abp Saldanha.

Źródło: KAI
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.