Pakistan: słowo ”Jezus” zakazane

2011-11-22 00:00:00
Pakistan: słowo ”Jezus” zakazane


Słowo „Jezus ” jest kolejnym na liście 1600 słów, których używania w SMS-ach zabraniają władze Pakistanu – donosi portal Vatican Insider.

Zgodnie z nowym rozporządzaniem władz firmy telekomunikacyjne mają siedem dni na zablokowanie w swych usługach słów objętych zakazem. Większość z tych wyrazów uważa się za obraźliwe z punktu widzenia religii islamskiej lub mają one konotacje seksualne. Zakazane jest też m.in. słowo „szatan”.

Ks. John Shakir Nadeem, sekretarz komisji episkopatu pakistańskiego ds. środków przekazu społecznego, zapowiedział, że Kościół katolicki będzie się starał i zrobić wszystko, co w jego mocy, by słowa „Jezus Chrystus” nie zostały objęte zakazem. – Rozumiemy pragnienie, by chronić umysły młodych osób poprzez stworzenie listy słów obscenicznych. Ale dlaczego ma się na niej znaleźć imię Jezusa? Co czyni je obscenicznym? Zakaz jego używania byłby pogwałceniem prawa do ewangelizowania i rani uczucia chrześcijan – dodał dyrektor Radia „Veritas”, wyrażając nadzieję, że rząd dokona odpowiednich poprawek w nowych przepisach.

Duchowny zauważył też, że gdyby zakaz zaczął obowiązywać, byłby to kolejny akt dyskryminacji wyznawców Chrystusa i jawne naruszenie Konstytucji Pakistanu.


Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.