Pakistan łamie prawa chrześcijan

2009-05-07 00:00:00

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) umieściła Pakistan na liście krajów łamiących wolność religijną. „Rząd pakistański oddaje władzę uzbrojonym rebeliantom, wyznającym ideologię radykalnego islamu” – czytamy w nowym raporcie USCIRF ogłoszonym 5 maja. Komisja odniosła się w ten sposób do wprowadzenia szariatu w Dolinie Swat w północno-zachodnim Pakistanie.

Szariat, prawo koraniczne regulujące każdą dziedzinę życia, ogłoszono tam 16 marca. To w tym regionie zamordowano w lutym br. polskiego inżyniera Piotra Stańczaka. Wprowadzenie szariatu jest wynikiem umowy, którą zawarł z talibami prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari. Zgodnie z nią, obowiązki sądów cywilnych przejęły sądy religijne, a porządku w okręgu strzeże talibańska milicja. Już wcześniej talibowie w całej Prowincji Północno-Zachodniej, w której leży Dolina Swat, szykanowali wyznawców innych niż islam religii. Po wprowadzeniu szariatu wielu tamtejszych chrześcijan uciekło z regionu w obawie przed prześladowaniami.

W ostatnim czasie do przemocy wobec chrześcijan doszło także w innych częściach kraju. W miejscowości Taiser Town na przedmieściach Karaczi fundamentaliści zaatakowali 22 kwietnia grupę wyznawców Chrystusa, zdemolowali 2 kościoły i spalili 6 domów. W wyniku ran zadanych przez napastników umarł 11-letni chłopiec.

Tymczasem pakistański minister ds. mniejszości Szahbaz Bhatti zapewnił, że „obecny rząd wierzy w zasady tolerancji, równości i pokojowego współżycia”. Bhatti, który jest katolikiem, odrzucił żądania talibów, by nie-muzułmanie płacili „dżizia” - podatek obejmujący „niewiernych”. Wyjaśnił, że wprowadzenia takiego wymogu byłoby niezgodne nawet z prawem muzułmańskim, pakistańskie mniejszości religijne nie należą bowiem do ludów podbitych, lecz „są synami tej samej ziemi i pełnoprawnymi obywatelami Pakistanu”. Podkreślił też, że konstytucja gwarantuje wolność wyznania.

USCIRF jest komisją federalną, której członków wywodzących się z obu partii mianuje prezydent i Kongres Stanów Zjednoczonych. Ma na celu doradzanie rządowi w sprawach wolności religijnej na świecie. Oprócz Pakistanu na liście krajów „wzbudzających szczególny niepokój” (CPC), których rządy tolerują bądź popierają nienawiść religijną, znalazły się: Birma, Chiny, Korea Północna, Erytrea, Iran, Irak, Nigeria, Arabia Saudyjska, Sudan, Turkmenistan, Uzbekistan i Wietnam.

Przewodnicząca USCIRF Felice Gaer wezwała administrację prezydenta Baracka Obamy, aby prawa człowieka stały się istotną wartością przy utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych z krajami łamiącymi wolność religii. Komisja opracowała też listę państw, w których dochodzi prawdopodobnie do gwałcenia wolności wyznania. Na „podglądzie” znalazły się: Afganistan, Białoruś, Kuba, Egipt, Indonezja, Laos, Rosja, Somalia, Tadżykistan i Wenezuela.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.