Palikot chce zlikwidować zakaz karania za obrazę uczuć religijnych

2012-01-24 00:00:00
Palikot chce zlikwidować zakaz karania za obrazę uczuć religijnych

Ruch Palikota chce usunięcia z Kodeksu Karnego art. 196, który mówi o sankcjach karnych za obrazę uczuć religijnych. Klub RP przygotował w tej sprawie projekt nowelizacji Kodeksu.  

Art. 196 Kodeksu Karnego mówi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
 
Ruch Palikota chce usunięcia tego artykułu. Zdaniem posłów RP „tu nie chodzi o obrazę uczuć religijnych wszystkich religii”, ale o „faworyzowanie katolików”. – Jeśli popatrzymy na wyroki, to większość z nich dotyczy katolików. Mamy więc grupę, która jest faworyzowana przez ten zapis – uznał poseł Michał Kabaciński, przedstawiając dziś w Sejmie propozycję swojego ugrupowania.
 
W opinii Ruch Palikota art. 196 jest sprzeczny z Konstytucją RP, ponieważ w ustawie zasadniczej jest już zawarta swoboda wyrażania myśli – „natomiast art. 196 łamię tę zasadę”. – Jeżeli będziemy dalej utrzymywali taki stan rzeczy, to obywatele nie będą mogli swobodnie wyrażać swoich myśli i uczuć – stwierdził Kabaciński.
 
Jak przyznał Janusz Palikot, nowelizacja ma być ukłonem w stronę artystów, w których działalność wpisane jest „przekraczanie pewnego rodzaju granic”. Podał przykład Doroty „Dody” Rabczewskiej, skazanej niedawno na zapłatę 5 tys. zł grzywny za to, że określiła autorów Biblii jako „naprutych winem i palących jakieś zioła”. – Jej przykład w sposób najbardziej jaskrawy pokazuje absurdalność tego przepisu – uznał Palikot.
 
Klub parlamentarny Ruchu Palikota przygotował już projekt nowelizacji Kodeksu Karnego, który ma trafić wkrótce do laski marszałkowskiej.


Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!