Papież i pogróżki skłoniły Magdi Allama do nawrócenia
2008-04-04 00:00:00
Dziennikarz Magdi Cristiano Allam, który przyjął z rąk Benedykta XVI chrzest w Kościele katolickim ujawnił, że papież odegrał kluczową rolę w jego nawróceniu z islamu. W wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nación” Allam powiedział, iż stało się tak pomimo, że nigdy przed chrztem nie miał możliwości osobistego spotkania z Ojcem Świętym. Po raz pierwszy i jak dotąd jedyny spotkał się z nim podczas chrztu w bazylice św. Piotra w Watykanie.
55-letni Allam, który jest wicedyrektorem włoskiego dziennika "Corriere della Sera" wyjaśnił, że jego nawrócenie było „drogą stopniową i powolną”. Od dziecka miał on kontakt z katolicyzmem, gdyż chodził do włoskich szkól katolickich w Kairze: najpierw do przedszkola, prowadzonego przez siostry zakonne, a potem do kolegium salezjanów. Pozwoliło mu to poznać od wewnątrz „rzeczywistość religii katolickiej”. Jednak nie te doświadczenia były czynnikami, który skierowały go ku nawróceniu, lecz pogróżki pod jego adresem, które zaczął otrzymywać po krytycznych pytaniach skierowanych pod adresem islamu oraz osoba papieża Benedykta XVI.
Od 2003 r. Allam zaczął zastanawiać się nie tylko nad ekstremizmem i terroryzmem islamskim, ale także nad islamem jako religią, gdyż „ekstremiści i terroryści robili to, co robili, w imię islamu”. Analizując Koran i myśl Mahometa odkrył w nich „głębokie dwuznaczności, które pozwalają usprawiedliwić przemoc i terroryzm”.
Jednocześnie znał wielu katolików, z którymi odczuwał wspólnotę wartości. Jako dziennikarz śledził też działalność Benedykta XVI i uległ fascynacji jego myślą, która opiera się na nierozdzielności wiary i rozumu. „Zawsze mnie fascynował ten papież, gdyż jest nie tylko wielkim człowiekiem wiary, ale także wielkim człowiekiem rozumu. Myślę, że wiele zawdzięczam papieżowi, nie tyle jego wierze, ile jego rozumowi, jego zdolności do podejmowania wyzwań na obszarze rozumu”.
Allam wyznał, że nigdy nie prosił o to, by być ochrzczonym przez papieża. Przez rok spotykał się prywatnie z bp. Rino Fisichellą, rektorem Uniwersytetu Laterańskiego. To z nim rozpoczął „drogę duchową inicjacji do sakramentów chrześcijańskich”. W trakcie tego przygotowania pojawiła się możliwość chrztu z rąk Benedykta XVI.
Obecnie egipski dziennikarz czuje się „zagubiony i rozżalony”, gdy słyszy, jak katolicy pytają dlaczego nie przyjął chrztu z rąk jakiegokolwiek księdza w małej parafii – tak jakby było to wydarzenie wstydliwe, zaś „postawa papieża odbierana jest jako prowokacja”. Tymczasem prawda jest taka, że „jestem bardzo dumny ze swojego nawrócenia, z tego, że dokonało się ono publicznie i że mogę to otwarcie potwierdzić” – wyznaje Allam.
Jego zdaniem mamy obecnie do czynienia z operacją mającą na celu zdyskredytowanie go, „aby zaatakować papieża”. Uważa jednak, że podejmując decyzję o ochrzczeniu nawróconego muzułmanina Benedykt XVI świadomie wybrał względy wiary, a nie dyplomacji czy polityki. Dodał, że jego chrzest stał się świadectwem dla licznych muzułmanów we Włoszech, którzy zostali chrześcijanami, ale „żyją nową wiarą w ukryciu, ponieważ się boją”.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.