Papież i pogróżki skłoniły Magdi Allama do nawrócenia

2008-04-04 00:00:00

Dziennikarz Magdi Cristiano Allam, który przyjął z rąk Benedykta XVI chrzest w Kościele katolickim ujawnił, że papież odegrał kluczową rolę w jego nawróceniu z islamu. W wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nación” Allam powiedział, iż stało się tak pomimo, że nigdy przed chrztem nie miał możliwości osobistego spotkania z Ojcem Świętym. Po raz pierwszy i jak dotąd jedyny spotkał się z nim podczas chrztu w bazylice św. Piotra w Watykanie.

55-letni Allam, który jest wicedyrektorem włoskiego dziennika "Corriere della Sera" wyjaśnił, że jego nawrócenie było „drogą stopniową i powolną”. Od dziecka miał on kontakt z katolicyzmem, gdyż chodził do włoskich szkól katolickich w Kairze: najpierw do przedszkola, prowadzonego przez siostry zakonne, a potem do kolegium salezjanów. Pozwoliło mu to poznać od wewnątrz „rzeczywistość religii katolickiej”. Jednak nie te doświadczenia były czynnikami, który skierowały go ku nawróceniu, lecz pogróżki pod jego adresem, które zaczął otrzymywać po krytycznych pytaniach skierowanych pod adresem islamu oraz osoba papieża Benedykta XVI.

Od 2003 r. Allam zaczął zastanawiać się nie tylko nad ekstremizmem i terroryzmem islamskim, ale także nad islamem jako religią, gdyż „ekstremiści i terroryści robili to, co robili, w imię islamu”. Analizując Koran i myśl Mahometa odkrył w nich „głębokie dwuznaczności, które pozwalają usprawiedliwić przemoc i terroryzm”.

Jednocześnie znał wielu katolików, z którymi odczuwał wspólnotę wartości. Jako dziennikarz śledził też działalność Benedykta XVI i uległ fascynacji jego myślą, która opiera się na nierozdzielności wiary i rozumu. „Zawsze mnie fascynował ten papież, gdyż jest nie tylko wielkim człowiekiem wiary, ale także wielkim człowiekiem rozumu. Myślę, że wiele zawdzięczam papieżowi, nie tyle jego wierze, ile jego rozumowi, jego zdolności do podejmowania wyzwań na obszarze rozumu”.

Allam wyznał, że nigdy nie prosił o to, by być ochrzczonym przez papieża. Przez rok spotykał się prywatnie z bp. Rino Fisichellą, rektorem Uniwersytetu Laterańskiego. To z nim rozpoczął „drogę duchową inicjacji do sakramentów chrześcijańskich”. W trakcie tego przygotowania pojawiła się możliwość chrztu z rąk Benedykta XVI.

Obecnie egipski dziennikarz czuje się „zagubiony i rozżalony”, gdy słyszy, jak katolicy pytają dlaczego nie przyjął chrztu z rąk jakiegokolwiek księdza w małej parafii – tak jakby było to wydarzenie wstydliwe, zaś „postawa papieża odbierana jest jako prowokacja”. Tymczasem prawda jest taka, że „jestem bardzo dumny ze swojego nawrócenia, z tego, że dokonało się ono publicznie i że mogę to otwarcie potwierdzić” – wyznaje Allam.

Jego zdaniem mamy obecnie do czynienia z operacją mającą na celu zdyskredytowanie go, „aby zaatakować papieża”. Uważa jednak, że podejmując decyzję o ochrzczeniu nawróconego muzułmanina Benedykt XVI świadomie wybrał względy wiary, a nie dyplomacji czy polityki. Dodał, że jego chrzest stał się świadectwem dla licznych muzułmanów we Włoszech, którzy zostali chrześcijanami, ale „żyją nową wiarą w ukryciu, ponieważ się boją”.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.