Papież podniósł sekretarza stanu do godności kardynała biskupa

2008-05-13 00:00:00

Benedykt XVI obdarzył 10 maja swego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertonego godnością kardynała biskupa. Równocześnie przyznał mu tytularnie podrzymską diecezję Frascati. Hierarcha watykański obejmuje ją po zmarłym 19 kwietnia br. kard. Alfonso Lopezie Trujillo.

W Kolegium Kardynalskim istnieją trzy stopnie purpuratów: diakoni, prezbiterzy i biskupi. Terminów „kardynał prezbiter” i „kardynał biskup” po raz pierwszy użył w VIII w. Stefan II (768-772). Termin „kardynał diakon” pojawił się cztery wieki później (1116).

Początkowo kardynałowie biskupi byli ordynariuszami podrzymskich diecezji. W 1962 r. Jan XXIII zmienił ten zwyczaj (motu proprio „Suburbicariis sedibus”), jednakże purpuratom otrzymującym najwyższy stopień godności tytularnie przyznawany jest jeden z podrzymskich Kościołów lokalnych. Kardynałom prezbiterom Papież przydziela jeden z kościołów w Rzymie, a kardynałom diakonom – kościół stanowiący diakonię.

Najliczniejszą grupę stanowią kardynałowie prezbiterzy – obecnie jest ich 153, następnie kardynałowie diakoni – 32 i kardynałowie biskupi – 6. Oddzielną, czteroosobową grupę stanowią kardynałowie, będący patriarchami katolickich Kościołów wschodnich.

Przejście z jednej kategorii do drugiej następuje prawie wyłącznie w razie śmierci któregoś z kardynałów w jednej z nich. Do wyższej grupy przechodzi wówczas ten purpurat, który jest na najwyższym miejscu w danej kategorii, czyli odpowiednio kardynał protoprezbiter lub protodiakon.

Pierwszy wśród kardynałów biskupów jest dziekanem Kolegium Kardynalskiego, a drugi na tej liście – wicedziekanem. Obecnie dziekanem jest kard. Angelo Sodano, a jego zastępcą – kard. Roger Etchegaray, kardynałem protoprezbiterem – Stephen Sou Hwan Kim z Korei Płd., a kardynałem protodiakonem – Agostino Cacciavillan z Kurii Rzymskiej.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.