Samolot Alitalia z Benedyktem XVI na pokładzie wylądował na paryskim lotnisku Orly dokładnie o godz. 11.10. Na płycie lotniska papieża oczekiwał prezydent Francji Nicolas Sarkozy z małżonką oraz duża grupa francuskich biskupów z kard. Andre Vingt-Trois, metropolitą Paryża a zarazem przewodniczącym Konferencji Biskupów.
Podczas czterodniowej pielgrzymki do Francji Benedykt XVI odwiedzi Paryż i Lourdes. W piątek spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, wygłosi też przemówienie do przedstawicieli świata kultury. Wieczorem będzie przewodniczyć nieszporom w katedrze Notre-Dame.
Jest to dziesiąta zagraniczna podróż apostolska Benedykta XVI i jego pierwsza wizyta jako Głowy Kościoła we Francji. Jej głównym celem jest 150. rocznica objawień Marii Panny w Lourdes.
Kościół we Francji – jak powiedział metropolita Paryża kard. Andre Vingt-Trois – oczekuje po tej wizycie wzmocnienia poczucia misji wśród francuskich katolików, tak aby nie tylko „pielęgnowali oni kaganek wiary”, ale odważnie nieśli światu chrześcijańskie świadectwo w różnych dziedzinach życia społecznego, kultury i polityki.
Wielu komentatorów podkreśla, że wizyta Benedykta XVI może wpłynąć na zmianę zakorzenionego we Francji modelu „świeckości” polegającego na radykalnej separacji Kościoła od państwa. Przypominane w tym kontekście są wypowiedzi prezydenta Sarkozy’ego mówiące o tzw. świeckości pozytywnej.
Podczas swojej wizyty w Watykanie w grudniu ubiegłego roku, Sarkozy opowiedział się za "pozytywną" koncepcją państwa laickiego, która "nie odcina Francji od jej chrześcijańskich korzeni". Jego zdaniem, "w interesie Republiki leży, by było wielu wierzących". Zdaniem komentatorów, w czasie pobytu we Francji papież nawiąże do tych sporów, by przedstawić własny pogląd na rolę Kościoła w życiu społecznym.
Duchowni, z którymi KAI rozmawiała na ten temat, mówią jednak, że nie spodziewają się jakiegoś przełomu w tej kwestii. Uważają ponadto, że Kościół francuski nie będzie naciskał na zbyt szybkie zmiany francuskiego ustawodawstwa w dziedzinie relacji państwo-Kościół, gdyż przez dziesięciolecia zbudowany został konsensus w sumie korzystny dla Kościoła, a jego naruszenie uruchomiłoby silne ataki lewicy, których skutkiem mogłoby być przyjęcie rozwiązań gorszych od tych, jakie istnieją obecnie.
Pierwszy dzień pobytu Benedykta XVI nad Sekwaną zakończą uroczyste nieszpory w katedrze Notre-Dame, po których nastąpi krótkie spotkanie papieża z młodzieżą.
Do Lourdes Ojciec Święty przybędzie w sobotę 13 września wieczorem i pozostanie tam do poniedziałku 15 września. Wizyta papieża jest głównym punktem obchodów Roku Jubileuszowego w tym sanktuarium maryjnym. Związany jest on ze 150. rocznicą objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous.
Lourdes spodziewa się przybycia 200 tys. pielgrzymów na Mszę św., którą odprawi tam Benedykt XVI 14 września br. – poinformował bp Jacques Perrier. Ordynariusz Tarbes i Lourdes przypomniał, że Papież odbędzie też trzy etapy „drogi jubileuszowej”, związanej ze 150. rocznicą objawień Matki Bożej.
Każdy z trzech dni pobytu Benedykta XVI w sanktuarium – od soboty wieczór do poniedziałku w południe – będzie miał swój koloryt: najpierw międzynarodowy, potem młodzieżowy, a w końcu związany z Mszą św. dla chorych – zapowiedział bp Perrier.
Źródło: KAI