Papież zakończył wizytę w Australii
2008-07-21 00:00:00
Ojciec Święty Benedykt XVI zakończył pielgrzymkę do Australii. Papież wziął udział w XXIII Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM), które odbywały się w Sydney w dniach 15 - 20 lipca 2008 r. pod hasłem: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”.
Do australijskiej metropolii przyjechało ok. 300 tys. młodych pielgrzymów z 177 krajów świata. Oprócz spotkań z papieżem w trakcie ŚDM w całym mieście głoszono katechezy i odbywał się Festiwal Młodych.
Benedykt XVI pielgrzymował do Australii przede wszystkim, aby spotkać się z młodzieżą świata. Przez cały czas – i to był główny wątek tegorocznych ŚDM – wzywał do zaufania Duchowi Świętemu i otwarcia się na jego dary. Z uporem wyjaśniał, że istota postawy chrześcijańskiej polega na takim otwarciu się na spotkanie z Bogiem, które przemieniając człowieka od wewnątrz, uzdalnia go do przemiany otaczającego świata.
Równocześnie w mocnych słowach przestrzegał przed usuwaniem Boga na drugi plan i wyłączaniem religii i wiary z przestrzeni publicznej. Podkreślał, że świat jest już zmęczony chciwością, wyzyskiem, podziałami, „monotonią fałszywych idoli” i „bólem fałszywych obietnic”. Krytykował postawę relatywizmu, który – jak podkreślił – z samej swej istoty nie jest w stanie dostrzec pełnego obrazu i ignoruje zasady, które uzdalniają nas do widzenia i wzrastania w jedności, ładzie i harmonii.
Podczas Mszy św. wieńczącej spotkanie w Sydney Benedykt XVI zapowiadał nową epokę, którą zbudować może „nowe pokolenie chrześcijan”. Jej warunkiem jest otwarcie się na dary Ducha Bożego.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.