Parafie wspierają życie

2012-01-02 00:00:00
Parafie wspierają życie

Abp Marian Gołębiewski ustanowił na terenie archidiecezji wrocławskiej Parafialny Fundusz Ochrony Życia. Komunikat w tej sprawie został odczytany 1 stycznia we wszystkich kościołach archidiecezji.

Odtąd w poszczególnych parafiach wyodrębniane będą środki na organizację skutecznej pomocy rodzinom wielodzietnym, ochronę życia poczętego, pomoc kobietom w ciąży, matkom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz wspieranie instytucji służących rodzinie.

Budżet Fundacji stanowić mają ofiary składane podczas specjalnych zbiórek organizowanych na terenie parafii, a ich czas i formę określać będzie proboszcz. Zarząd Fundacji tworzy, zgodnie z decyzją i we współpracy z proboszczem, Rada Parafialna lub też Parafialny Zespół Caritas.

Fundacja nie posiada statusu osobnego podmiotu prawa kościelnego.

Parafialna Fundacja Ochrony Życia to kolejna - obok już istniejących, takich jak Domy Samotnej Matki, Okno Życia, Poradnie Rodzinne i Adopcyjne oraz działalność Caritas - forma zaangażowania Kościoła na Dolnym Śląsku w promocję Ewangelii Życia. Podobny charakter ma również stworzona w Opolu Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia.


Źródło: KAI.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.