Paragwaj: nowy prezydent przeprasza ”członków Kościoła”

2008-04-22 00:00:00

Prezydent elekt Paragwaju, a zarazem były biskup Fernando Lugo przeprosił Kościół za to, że wybrał politykę zamiast posługi kapłańskiej. „Jeśli moja postawa i moje nieposłuszeństwo prawu kanonicznemu zadały ból, szczerze proszę członków Kościoła o wybaczenie” – oświadczył Lugo.
Na falach katolickiego radia „Fe y alegría” (Wiara i radość) wyraził nadzieję, że stosunki państwo-Kościół za jego prezydentury ułożą się dobrze.

W wyborach prezydenckich, które odbyły się 21 kwietnia, Lugo zdobył 40,8 proc. głosów, zaś jego główna rywalka Blanca Ovelar 30,8 proc. Tym samym Paragwaj będzie miał pierwszego od 1947 r. szefa państwa, który nie wywodzi się z wszechwładnej dotychczas Partii Colorado. Swoją funkcję Lugo obejmie 15 sierpnia.

58-letni o. Fernando Armindo Lugo Méndez był zakonnikiem w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów), a w latach 1994-2005 biskupem ordynariuszem diecezji San Pedro, położonej w najuboższym rejonie Paragwaju. Po rezygnacji z posługi biskupiej zajął się polityką. Stanął na czele centrolewicowej koalicji. Jego decyzję z radością przyjęły ugrupowania lewicowe. Natomiast przewodniczący stowarzyszenia właścicieli ziemskich Paragwaju wyraził zaniepokojenie z tego powodu, gdyż były ordynariusz San Pedro wspierał wieśniaków nie posiadających swojej ziemi w zajmowaniu cudzej własności.

Z powodu swego zaangażowania, sprzecznego z prawem kanonicznym, które zakazuje duchownym czynnej działalności politycznej, w 2006 r. Lugo poprosił władze kościelne o przeniesienie do stanu świeckiego. Jednak w lutym ub.r. Stolica Apostolska ukarała go suspensą a divinis, czyli zakazem sprawowania czynności kapłańskich.
 
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.