Paragwaj: nowy prezydent przeprasza ”członków Kościoła”

2008-04-22 00:00:00

Prezydent elekt Paragwaju, a zarazem były biskup Fernando Lugo przeprosił Kościół za to, że wybrał politykę zamiast posługi kapłańskiej. „Jeśli moja postawa i moje nieposłuszeństwo prawu kanonicznemu zadały ból, szczerze proszę członków Kościoła o wybaczenie” – oświadczył Lugo.
Na falach katolickiego radia „Fe y alegría” (Wiara i radość) wyraził nadzieję, że stosunki państwo-Kościół za jego prezydentury ułożą się dobrze.

W wyborach prezydenckich, które odbyły się 21 kwietnia, Lugo zdobył 40,8 proc. głosów, zaś jego główna rywalka Blanca Ovelar 30,8 proc. Tym samym Paragwaj będzie miał pierwszego od 1947 r. szefa państwa, który nie wywodzi się z wszechwładnej dotychczas Partii Colorado. Swoją funkcję Lugo obejmie 15 sierpnia.

58-letni o. Fernando Armindo Lugo Méndez był zakonnikiem w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów), a w latach 1994-2005 biskupem ordynariuszem diecezji San Pedro, położonej w najuboższym rejonie Paragwaju. Po rezygnacji z posługi biskupiej zajął się polityką. Stanął na czele centrolewicowej koalicji. Jego decyzję z radością przyjęły ugrupowania lewicowe. Natomiast przewodniczący stowarzyszenia właścicieli ziemskich Paragwaju wyraził zaniepokojenie z tego powodu, gdyż były ordynariusz San Pedro wspierał wieśniaków nie posiadających swojej ziemi w zajmowaniu cudzej własności.

Z powodu swego zaangażowania, sprzecznego z prawem kanonicznym, które zakazuje duchownym czynnej działalności politycznej, w 2006 r. Lugo poprosił władze kościelne o przeniesienie do stanu świeckiego. Jednak w lutym ub.r. Stolica Apostolska ukarała go suspensą a divinis, czyli zakazem sprawowania czynności kapłańskich.
 
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.