Parlament Europejski: kolejna rezolucja w obronie chrześcijan?

2012-02-14 00:00:00
Parlament Europejski: kolejna rezolucja w obronie chrześcijan?


W Parlamencie Europejskim przygotowywane są rezolucja i konferencja o prześladowaniach chrześcijan poza Europą. Poinformował o tym Jan Olbrycht, europoseł, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Rok temu europosłowie przyjęli już rezolucję w sprawie sytuacji chrześcijan w kontekście wolności wyznania. Jednoznacznie potępili w niej wszelkie akty dyskryminacji i prześladowania chrześcijan na świecie. – Zmiany na politycznej scenie po „arabskiej wiośnie” spowodowały, że potrzebna jest ponowna debata na ten temat – powiedział Olbrycht.

Zdaniem polskiego europarlamentarzysty, konferencja ta ma pokazać co dziś dzieje się w tym temacie na świecie. Ma się odbyć również krótka debata o tym, co można zrobić, jakie działania podjąć, żeby tę sytuację zmienić. Olbrycht przypomniał również, że UE prowadzi stosunki dyplomatyczne z tymi państwami, w których trwają prześladowania. – Chodzi więc o to, żeby UE utrzymując stosunki dyplomatyczne zwracała uwagę na to, żeby środowiska chrześcijańskie były traktowane w sposób godny, podobny jak środowiska islamskie są traktowane w Europie – zaznaczył wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Temat jest ważny i coraz ważniejszy. Okazuje się, że tam gdzie następują pozytywne procesy demokratyzacji, np. w Afryce Północnej, to w tych samych miejscach ochrona mniejszości religijnych, w tym przypadku chrześcijan jest coraz mniejsza. To są działania bardzo negatywne i sprowadzają się do tego, żeby wypchnąć chrześcijan z tych krajów, a przecież ich obecność w tych krajach tak naprawdę buduje tożsamość tych państw – wyjaśnił europoseł.

W ponad 70. krajach na świecie dochodzi obecnie do prześladowań wyznawców Chrystusa. Oznacza to, że w co trzecim kraju na naszym globie łamie się podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej. Jak wynika z najnowszych badań agencji informacyjnej Idea oraz Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors”, na całym świecie prześladowanych jest ponad 100 milionów wyznawców tej religii.

Źródło: PiotrSkarga.pl, wiara.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!