Parlament Europejski chce dyrektywy zakazującej dyskryminacji sodomitów

2008-05-21 00:00:00

Parlament Europejski zaapelował, by Komisja Europejska nie rezygnowała ze swojego pomysłu dyrektywy zakazującej wszelkich form dyskryminacji gejów i lesbijek – informuje „Rzeczpospolita”.

W przyjętej większością 100 głosów rezolucji eurodeputowani przypomnieli KE "o jej zobowiązaniu do przedstawienia kompleksowej dyrektywy obejmującej niepełnosprawność, wiek, religię lub światopogląd oraz orientację seksualną, która uzupełniłaby pakiet istniejących przepisów antydyskryminacyjnych" – czytamy w dzienniku.

Zdaniem PE potrzebna jest dyrektywa, która zakaże "wszelkich form dyskryminacji". Dyrektywa taka znalazła się, z inicjatywy komisarza ds. równości szans Vladimira Szpidli, w zapowiedziach legislacyjnych KE na 2008 rok. Lecz w kwietniu KE ogłosiła, że projekt, który przestawi, będzie dotyczył tylko niepełnosprawności, gdyż na inną dyrektywę nie zgodzą się kraje członkowskie. W Radzie UE przyjęcie dyrektywy wymaga jednomyślności.

Zaprotestowała przeciwko temu autorka rezolucji PE, brytyjska liberałka Liz Lynne. Gorąco wspierała ją lewa strona sali plenarnej PE. Głosy przeciwne padały z ust deputowanych chadeckich należących do Europejskiej Partii Ludowej – Europejscy Demokraci (EPP), głównie Niemców z CDU-CSU. To Niemcy bowiem są największym przeciwnikiem przyjęcia szerokiej dyrektywy. Przy czym wcale nie chodzi im o sprzeciw wobec zapisu zakazującego dyskryminacji homoseksualistów, lecz raczej o zasadę, że walka z dyskryminacją jest domeną krajów członkowskich, a także o obawę przed dużymi kosztami dla przedsiębiorstw.

Ostatecznie jednak w głosowaniu przepadły poprawki forsowane przez EPP, które wykreślały z rezolucji wszelkie apele o szeroką, ramową dyrektywę – informuje „Rzeczpospolita”.

Polscy eurodeputowani w większości głosowali przeciw przyjęciu rezolucji, z wyjątkiem europosłów SLD, SdPl, a także Partii Demokratycznej. Od głosu wstrzymał się eurodeputowany PSL Czesław Siekierski.

Obecnie unijne prawo (dyrektywa z 2000 roku) zakazuje dyskryminacji homoseksualistów (a także każdej innej dyskryminacji) tylko w miejscu pracy. Ponadto obowiązuje dyrektywa w sprawie równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne. Dokonawszy przeglądu obowiązujących przepisów, KE uznała, że dyskryminacja ze względu na orientację seksualną, niepełnosprawność, religię oraz wiek w innych obszarach jest wciąż problemem i wymaga ustawodawstwa na szczeblu europejskim, ale najpilniejszą sprawą jest ochrona osób niepełnosprawnych.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.