Parlament Europejski uderzył w istotę Kościoła

2008-09-05 00:00:00
Parlament Europejski uderzył w istotę Kościoła

Parlament Europejski zdecydowaną większością 394 głosów przegłosował kolejną rezolucję nawołującą do legalizacji zabijania dzieci poczętych jako środka na zmniejszenie śmiertelności matek – informuje „Nasz Dziennik”. Jak podkreśla gazeta, w dokumencie znalazł się skandaliczny, precedensowy zapis krytykujący Kościół katolicki za jego stosunek względem zabijania dzieci poczętych oraz stosowania środków antykoncepcyjnych, w tym także wczesnoporonnych.

Rezolucja przyjęta wczoraj przez Parlament to atak na istotę Kościoła – ocenił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Stanisław Stefanek, wiceprzewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny. W opinii hierarchy, to już nie jest atak na jakiś szczegół nauczania czy na jakąś instytucję, czy nawet konkretną osobę, ale uderzenie w samą istotę Kościoła.

Należy się spodziewać, że przy tym założeniu, iż przyszłość świata ma być absolutnie ateistyczna i tylko zalegalizowane poglądy mają prawo bytu, a wszystkie inne trzeba będzie wyciszać, Kościół prawdopodobnie doczeka się zakazu funkcjonowania publicznego – stwierdził ks. bp Stanisław Stefanek.

W przyjętej przez zgromadzenie Parlamentu Europejskiego rezolucji nie tylko utrzymano dotychczasowe zapisy odnoszące się do zabijania dzieci poczętych jako remedium na wszystkie bolączki Trzeciego Świata, ale wpisano również dodatkowe poprawki grupy liberalnej, które wprost krytykują kościoły, w tym Kościół katolicki za głoszenie poglądów przeciwnych używaniu środków antykoncepcyjnych – czytamy w „NDz”.

Gazeta przypomina, że zgodnie z dotychczas prezentowanym przez PE stanowiskiem, a także z prawem międzynarodowym i dobrymi obyczajami stricte świecka instytucja nie ma prawa krytykować instytucji Kościoła katolickiego, mimo że jest on pełnoprawnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych.

Parlament Europejski ma prawo sformułować rezolucję o dowolnej treści, natomiast w tym przypadku sam zaprzecza deklarowanym przez siebie wartościom – powiedział w rozmowie z „NDz” prof. dr hab. Artur Nowak-Far, kierownik Katedry Prawa Europejskiego w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W jego opinii, PE naruszył zasadę, którą sam wyznaje, a mianowicie rozdziału władzy publicznej, świeckiej od kościelnej. – Jest prawem Kościoła wypowiadanie się w tego typu sprawach, natomiast krytykowanie go za działalność, do której Kościół jest powołany i od której działalności Kościół nie może i nie powinien odstępować, jest po prostu sprzeniewierzeniem się tej zasadzie, której sam Parlament Europejski nie chciałby łamać – stwierdził.

W tej chwili Parlament Europejski próbuje sondować, jak zareaguje społeczeństwo – uważa ks. bp Stanisław Stefanek, podkreślając, że jeżeli większość nie zareaguje, to te ataki będą się nasilać i ograniczać funkcjonowanie Kościoła. – Zresztą dziś mamy wiele przykładów takich prób, choćby w Indiach, gdzie Kościół atakowany jest wprost. Tam występuje najbardziej pierwotna forma prześladowania Kościoła, ale są też bardziej ukryte, bardziej "cywilizowane" sposoby, jak choćby zakaz publicznego nauczania, usunięcie pojęć "Bóg", "religia" ze słownika urzędowego – mówi hierarcha.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.