Parlament Luksemburga chce zliberalizować ustawę aborcyjną

2010-06-15 00:00:00
Parlament Luksemburga chce zliberalizować ustawę aborcyjną

Parlament Luksemburga chce po cichu zalegalizować aborcję z tzw. wskazań społecznych. Jak mówią obrońcy życia, wprowadzenie do ustawy możliwości „przerywania ciąży” ze wskazań społecznych jest niczym innym jak przyzwoleniem na aborcję na żądanie. W ten sposób pozbawi się dzieci poczęte minimalnej ochrony prawnej.

Projektodawcy zmian mówią, że wraz z wprowadzeniem do ustawy określenia tzw. wskazania społeczne planowane jest również zatwierdzenie obowiązkowego poradnictwa przed wykonaniem zabiegu „przerwania ciąży”. Ma ono rzekomo przyczynić się do redukcji aborcji. Jednak doświadczenia Niemiec pokazują, że jest to tylko wybieg polityków, który ma usprawiedliwić ich działania. Przymusowe poradnictwo wcale nie przyczynia się do redukcji liczby zabijanych dzieci niechcianych z różnych powodów przez kobiety.

Przeciwko nowelizacji obowiązującej ustawy aborcyjnej, ułatwiającej dostęp do aborcji protestują obrońcy życia oraz liczne organizacje chrześcijańskie, w tym Federacja Pro Europa Christiana (jej członkiem jest także Instytut im. ks. Piotra Skargi), która zachęca do wysyłania protestów do parlamentarzystów. Obrońcy dzieci nienarodzonych sprzeciwiają się nie tylko legalizacji aborcji ze „wskazań społecznych”, ale także domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu wykonywania zabiegów uśmiercania dzieci poczętych.

Luksemburg obok Polski, Malty i Irlandii ma jedno z bardziej restrykcyjnych praw ograniczających dostęp do aborcji. Do 1978 r. tzw. przerywanie ciąży było tam całkowicie zakazane. Później wprowadzono możliwość uśmiercenia dzieci poczętych w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży, gdy ta zagrażała życiu lub zdrowiu matki, gdy dziecko poczęte było silnie upośledzone oraz gdy ciąża była wynikiem gwałtu. Po 12 tygodniu ciąży aborcja jest możliwa tylko w przypadku zagrożenia życia kobiety lub z powodu ciężkiego upośledzenia płodu. Decyzję o przeprowadzeniu aborcji na wniosek matki podejmuje dwóch niezależnych lekarzy specjalistów.

Źródło: Federation Pro Europa Christiana, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.