13 posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych zgłosiło się do pracy w Parlamentarnym Zespole ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie. Podobnie jak w poprzedniej kadencji, zespół chce spotykać się przynajmniej raz w miesiącu z dyplomatami krajów, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan. Po Nowym Roku planowane jest omówienie sytuacji chrześcijan w Turcji i w Kosowie oraz spotkanie z dyplomatami tych krajów.
Posłowie i senatorowie będą działać w porozumieniu z ks. Waldemarem Cisłą i dr. Tomaszem Korczyńskim, ekspertami z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i zielonoświątkowym pastorem Maciejem Wilkoszem z organizacji „Głos Prześladowanych Chrześcijan”, którzy na bieżąco monitorują sytuację chrześcijan tam, gdzie są oni mniejszością i bywają narażeni na dyskryminację i ataki.
W poprzedniej kadencji parlamentarzyści interweniowali w sprawie brutalnych ataków na chrześcijan w Egipcie i w Pakistanie oraz dyskryminacji wyznawców Chrystusa na Cyprze. Spotkali się także z bp. Edwardem Hiiboro Kussalą z Południowego Sudanu, z którym rozmawiali o napiętej sytuacji między tamtejszymi chrześcijanami a radykalnymi muzułmanami. Z kolei spotkanie z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce dotyczyło skazanego w Iranie na śmierć protestanckiego pastora. Ambasador zadeklarował, że apel strony polskiej o ułaskawienie zostanie jak najszybciej przekazany prezydentowi Iranu.
Jak zapowiadają członkowie zespołu, będą interesować się wszystkimi przypadkami
chrystianofobii, także tymi, jakie zdarzają się coraz częściej w Europie.
Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan powstał w marcu 2011 r. Liczył w poprzedniej kadencji 27 posłów, w tej 13.
Źródło: KAI