Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie znów działa

2011-12-22 00:00:00
Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie znów działa
 
13 posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych zgłosiło się do pracy w Parlamentarnym Zespole ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie. Podobnie jak w poprzedniej kadencji, zespół chce spotykać się przynajmniej raz w miesiącu z dyplomatami krajów, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan. Po Nowym Roku planowane jest omówienie sytuacji chrześcijan w Turcji i w Kosowie oraz spotkanie z dyplomatami tych krajów.
 
Posłowie i senatorowie będą działać w porozumieniu z ks. Waldemarem Cisłą i dr. Tomaszem Korczyńskim, ekspertami z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i zielonoświątkowym pastorem Maciejem Wilkoszem z organizacji „Głos Prześladowanych Chrześcijan”, którzy na bieżąco monitorują sytuację chrześcijan tam, gdzie są oni mniejszością i bywają narażeni na dyskryminację i ataki.
 
W poprzedniej kadencji parlamentarzyści interweniowali w sprawie brutalnych ataków na chrześcijan w Egipcie i w Pakistanie oraz dyskryminacji wyznawców Chrystusa na Cyprze. Spotkali się także z bp. Edwardem Hiiboro Kussalą z Południowego Sudanu, z którym rozmawiali o napiętej sytuacji między tamtejszymi chrześcijanami a radykalnymi muzułmanami. Z kolei spotkanie z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce dotyczyło skazanego w Iranie na śmierć protestanckiego pastora. Ambasador zadeklarował, że apel strony polskiej o ułaskawienie zostanie jak najszybciej przekazany prezydentowi Iranu.
 
Jak zapowiadają członkowie zespołu, będą interesować się wszystkimi przypadkami chrystianofobii, także tymi, jakie zdarzają się coraz częściej w Europie. 
 
Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan powstał w marcu 2011 r. Liczył w poprzedniej kadencji 27 posłów, w tej 13. 
 
Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.