Pary mieszkające razem przed ślubem są bardziej podatne na rozwód

2009-07-16 00:00:00

Najnowsze wyniki badań opublikowane w amerykańskim periodyku psychologicznym „The Journal of Family Psychology” potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że pary, które mieszkały ze sobą przed ślubem są bardziej narażone na rozwód oraz czerpią mniej satysfakcji z późniejszego ewentualnego związku małżeńskiego niż pary, które przed ślubem nie mieszkały razem – informuje portal LifeSiteNews.com.

Badania przeprowadzono na próbie 1050 osób (mężczyzn i kobiet), które wstąpiły w związek małżeński w ciągu ostatnich 10 lat. 43,1 proc. respondentów, którzy zamieszkiwali przed ślubem ze swoim partnerem (partnerką) deklarowało mniejszą satysfakcję z pożycia małżeńskiego, mniejsze zaangażowanie i zaufanie, jak również gorszą komunikację w związku. Byli oni także bardziej skorzy do podjęcia decyzji o rozwodzie, niż osoby, które nie zamieszkiwały z partnerami przed ślubem (40,5 proc.).

Uważamy, że niektóre pary, które zamieszkują ze sobą bez wyraźnego zobowiązania do małżeństwa, nie chcą wchodzić w związek małżeński, bo już de facto żyją ze sobą – stwierdził dr Rhoades, jeden z naukowców przeprowadzających badanie. Podkreślił on, że pary wcześniej powinny poważnie porozmawiać na temat tego, z czym wiąże się zamieszkiwanie razem i jakie może ono mieć konsekwencje dla trwałości ich związku.

W celu określenia podatności na rozwód respondentom zadano pytanie: Czy ty lub twój współmałżonek kiedykolwiek poważnie sugerowałeś (-aś) rozwód? 19 proc. respondentów żyjących w związku przed ślubem odpowiedziało - „tak”. Dla porównania, w przypadku małżeństw, które wcześniej ze sobą nie mieszkały, tylko 10 proc. potwierdziło sugestię o rozwodzie. 

Center for Marital and Family Studies na wydziale psychologii uniwersytetu w Denver przebadał także respondentów pod kątem tego, dlaczego wybierają wspólne życie przed zawarciem małżeństwa. 60 proc. odpowiedziało, „by spędzać ze sobą więcej czasu”, 19 proc. proc. stwierdziło, że „ze względów finansowych,” a 14 proc. „by przetestować związek”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.